Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Menderes, Zorlu ve Polatkan için mesaj

16-17 Eylül 1961 tarihinde yaşanan idamların, milletin hafızasında derin yaralar açtığını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milli iradeyi ve milletin tercihlerini yok sayan 27 Mayıs darbesinin ardından Adnan Menderes ve arkadaşlarının haksız ve hukuksuz bir şekilde idam edilmeleri tarihe kara bir leke olarak geçmiştir” dedi.

SİYASET 17.09.2023, 12:39 Şeyda Gül
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Menderes, Zorlu ve Polatkan için mesaj

Merhum Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun idam edilişlerinin 62. yılında Topkapı'daki anıt mezarda anma töreni düzenlendi. Töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği mesajı okundu.

Cesur bir yürüyüş başlattılar

Mesajında, 16-17 Eylül 1961'de yaşanan idamların milletin hafızasında derin yaralar açtığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, milli iradeyi ve milletin tercihlerini yok sayan 27 Mayıs darbesinin ardından Adnan Menderes ve arkadaşlarının haksız ve hukuksuz bir şekilde idam edilmelerinin tarihe kara bir leke olarak geçtiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tek parti faşizmine karşı ‘yeter söz milletin’ diyerek cesur bir yürüyüş başlatan Menderes ve yol arkadaşları, milletimizin büyük bir teveccühüne mazhar oldular” ifadelerini kullandı.

Büyük bir kalkınma hamlesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Menderes ve yol arkadaşlarının 10 yıllık iktidarları döneminde, Türkiye'de hak ve özgürlüklerden sanayileşmeye kadar pek çok alanda büyük atılımlar gerçekleştirdiklerini vurguladı. Erdoğan, milletin "Demirkırat" diyerek sahiplendiği Demokrat Parti hareketinin, ülkede sadece çok partili siyasi hayatın ve demokrasinin değil, aynı zamanda büyük bir kalkınma hamlesinin de sembolü haline geldiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkesi ve milleti için gecesini gündüzüne katarak 10 yıl boyunca hizmet eden Menderes'in dürüstlüğü, çalışkanlığı, tevazusu ve beyefendi kişiliğiyle insanların gönlünde taht kurduğunu kaydetti.

Milletimiz 15 Temmuz'da darbe defterini bir daha açılmamak üzere kapatmıştır

Menderes ve arkadaşlarının aziz hatıralarının şehadetlerinin üzerinden geçen 62 yıla rağmen milletin kalbinde yaşamayı sürdürdüğünü belirten Erdoğan, merhum Menderes'i, Zorlu'yu ve Polatkan'ı iftiralarla darağacına gönderenlerin ise alınlarındaki lekeden hiçbir zaman kurtulamadığının altını çizdi. 27 Mayıs 1960'ta başlatılan, 1971, 1980, 1997 yıllarında tekrarlanan kötü geleneği hortlatma girişimini, 15 Temmuz 2016'da bir kez daha yaşadıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asker üniforması giymiş FETÖ'cü hainlerin darbe teşebbüsünü, Allah'a hamdolsun, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte boşa çıkardık. Kahraman milletimiz, 15 Temmuz'da çıplak elleriyle tankları durdurarak, darbe defterini bir daha açılmamak üzere ülkemizde kapatmıştır, artık darbelerin de hukuku katleden Yassıada sahnelerinin de İmralı'da kurulan idam sehpalarının da tekrarına izin vermeyeceğini göstermiştir” dedi.

Sandıkta emanet ettikleri iradeye gölge düşürmemek için çalışıyoruz

Her türlü oyunun sahnelendiği 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin sonuçlarını da milletin bu kararlılığının yeni bir nişanesi olarak gördüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin, terör örgütleriyle yol yürüyenleri sandığa gömmek suretiyle iradesine ve geleceğine çok güçlü şekilde sahip çıktığını ifade etti. Hükümet olarak milletin güvenine layık olmak, sandıkta emanet ettikleri iradeye gölge düşürmemek için çalıştıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum. Bu düşüncelerle şehadetlerinin 62'nci seneyi devriyesinde merhum Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ı bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Onların aziz hatıralarına sahip çıkmak ve mezarları önünde Fatiha okumak üzere bir araya gelen siz kardeşlerimi hürmetle selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)