Ankara'da hareketli saatler: CHP'li belediye başkanlarından Kılıçdaroğlu'na destek

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in açıklamalarının ardından Ankara'da hareketli saatler bugün de devam ediyor. Millet İttifakı'nın kalan beş siyasi partisi bugün 17.00'de Saadet Partisi'nde toplanacak. Kritik zirve öncesi CHP MYK olağanüstü toplandı. Masada kalan parti liderleri de kendi merkezlerinde olağan üstü toplandı. CHP'li 10 belediye başkanı Kılıçdaroğlu ile bir araya gelerek destek ziyaretinde bulundu. CHP'den yapılan son açıklamada belediye başkanlarının İYİ Parti Genel Merkezi'ne ziyaretinin planlanmadığı belirtildi. İYİ Parti'den yapılan son açıklamada ise "Masadan kaldırıldık" mesajı geldi.

SİYASET 04.03.2023, 13:05 04.03.2023, 16:57 Hanife
Ankara'da hareketli saatler: CHP'li belediye başkanlarından Kılıçdaroğlu'na destek

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in 6'lı masa restinin ardından Ankara'da başlayan hareketli saatler bugünde devam ediyor.

Bugün gözler  saat 17.002da Saadet Partisi'nde buluşacak olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisine çevrildi.   

CHP MYK SONRASI KILIÇDAROĞLU'NDAN AKŞENER GÖRÜŞMESİNE ONAY

Kritik zirve öncesinde CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında olağanüstü toplandı.

MYK'da Akşener'in altılı masanın cumhurbaşkanı adayı belirleme süreciyle ilgili açıklamaları ile bundan sonra izlenecek yol haritası ele alındı.

MYK toplantısı öncesi CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun açıklama yaparak "Büyükşehir belediye başkanımızın tamamı sayın genel başkanımızı ziyaret ederek desteklerini ifade ettiler, yanlarında olduğunu ifade ettiler. Her türlü alacağı kararda da yanında olduğunu söylediler." dedi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından CHP'den İmamoğlu ve Yavaş'ın İYİ Parti lideriyle görüşmesine ilişkin açıklama geldi. 

Açıklamada Kılıçdaroğlu'nun İmamoğlu ve Yavaş'ın Akşener'i ziyaretine onay verdiği ifade edildi. 

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Sayın Genel Başkanımız, ismi zikredilen iki Büyükşehir Belediye Başkanımızın Sayın Meral Akşener'i İYİ Parti Genel Merkezi dışında ziyaret etme talebine olumlu yaklaşmıştır. Sayın Genel Başkanımız, kendisi de daha önce belirttiği gibi, Halil İbrahim sofrasının küçülmesini değil, bilakis büyümesini arzulamaktadır. İki Büyükşehir Belediye Başkanımız bu görüşmede 'iradelerinin Sayın Genel Başkanımıza bağlı olduğunu, aday olarak da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istediklerini' iletecekler ve ittifakın devam etmesini talep edecekler. Meselenin Türkiye olduğu ve Genel Başkanımızın herkesin oyunu alacak, her rengi temsil edecek bir aday olacağı herkesin mâlumudur."

BELEDİYE BAŞKANLARINDAN DESTEK

CHP'li belediye başkanlarının bugün Meral Akşener ile gün içerisinde görüşeceği konuşulurken, belediye başkanları MYK toplantısı öncesi Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile bir araya gelerek destek ziyareti yaptı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, partiye gelişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Neler söyleyeceğimiz belli. Genel Başkan'ımızı destekliyoruz. Fikrimizde en ufak bir değişiklik olmadı. Mücadeleye devam edeceğiz demokrasi yolunda." dedi.

"İYİ Parti Genel Başkanı Akşener altılı masadan ayrıldığını açıkladı, nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Büyükerşen, "Talihsizlik" yanıtını verdi.

Görüşmeye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu katıldı.

Ayrıca Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın toplantının ardından bir süre daha kalarak Kılıçdaroğlu ile özel bir görüşme yaptığı da öğrenildi.


İmamoğlu ve Yavaş'ın CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun iki yanında olması dikkat çekti.

CHP'DEN İYİ PARTİ ZİYARET AÇIKLAMASI

CHP'li belediye başkanlarının İYİ Parti lideri Akşener'le de görüşeceği iddia edildi. CHP'den yapılan son açıklamada büyükşehir belediye başkanlarının İYİ Parti Genel Merkezi'ne bir ziyaretinin planlanmadığı belirtildi.

İYİ PARTİ'DE DE TOPLANTILAR SÜRÜYOR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de partili belediye başkanlarıyla buluştu.

Parti genel merkezi ek binasında düzenlenen toplantıya gelişinde Akşener'i, bir süre önce Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden ve dünkü gelişmelerin ardından görevine döndüğü belirtilen Cihan Paçacı karşıladı.

Basın mensuplarının sorularını, "Sağ olun, teşekkür ederim." diyerek yanıtsız bırakan Akşener, herhangi bir açıklama yapmadan toplantının yapılacağı salona geçti.

"BİZ MASADAN KALDIRILDIK"

Öte yandan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Paçacı ise basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Paçacı, Akşener'in 6'lı masa toplantısından sonra yapılan ortak açıklamayı neden imzaladığı sorusu üzerine, "O bir anlayış birliğiydi. İYİ Parti'nin görüşü zaten belliydi. İYİ Parti bir sürpriz yapmadı." dedi.

"Uzun bir süredir kazanması yüksek bir aday üzerinde ısrarcıydı. Genel başkan büyük bir feragat örneği göstererek, 'Türkiye'nin önünü açacağım, ben aday olmayacağım' dedi. Bütün bunlar bu seçimin kazanılmasına yönelik hassasiyetten kaynaklanmaktadır." ifadelerini kullanan Paçacı, "Biz masadan kaldırıldık diyebiliriz." dedi.

AKŞENER PAZARTESİ GÜNÜ TOPLANTIYA KATILACAK MI?

Paçacı, Akşener'in pazartesi günü yapılacak 6'lı masa toplantısına katılıp katılmayacağı sorusuna, "Bilmiyorum" yanıtını verirken, aday olup olmayacağına ilişkin soru üzerine de "Henüz bunlar konuşulmadı. Değerlendirme yapmak, yanlış olur." dedi.DP BAŞKANLIK DİVANI OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Demokrat Parti (DP) Başkanlık Divanı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in açıklamalarının ardından olağanüstü toplandı.

Alınan bilgiye göre, DP Başkanlık Divanı, Akşener'in altılı masanın cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecine yönelik açıklamasının ardından Genel Başkan Gültekin Uysal başkanlığında olağanüstü toplandı.

Parti genel merkezinde durum değerlendirmesinin yapıldığı toplantı sürüyor.

GELECEK PARTİSİ BAŞKANLIK KURULU DA TOPLANDI

Gelecek Partisi Başkanlık Kurulu, Genel Başkan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı.

Davutoğlu, genel merkeze gelişinde partililerce karşılandı.

Basın mensuplarının, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in altılı masanın cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecine yönelik açıklamalarıyla ilgili değerlendirmesi sorulan Davutoğlu, "Kurulları toplayacağız. Daha sonra saat 17.00'de de diğer liderlerle görüşeceğiz." dedi.
 

Yorumlar (0)