Deprem bölgesinde yerel seçim sonuçları! İşte 11 ilde son durum...

2023 yılında Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem 11 ilde büyük yıkıma neden olmuştu. Türkiye'nin 15 milyona yakın nüfusunun yaşadığı 11 ilde yaklaşık 8,5 milyon kişi yerel seçimde sandık başına gitti. AK Parti bölgede güç kaybetmesine rağmen yüzde 34'lük bir oy aldı. CHP ise oylarını yükselterek yüzde 24'lük bir oy oranı yakaladı. En şaşırtan iller ise Adıyaman'la Şanlıurfa oldu.

GÜNDEM 31.03.2024, 23:55 01.04.2024, 14:02 Hanife
Deprem bölgesinde yerel seçim sonuçları! İşte 11 ilde son durum...

HATAY

Seçim kampanyasında siyasi parti liderlerinin en fazla ziyaret ettiği kentlerden biri Hatay'dı.

Belediye başkanı CHP'li Lütfü Savaş'ın deprem sonrası performansı tartışmaların odak noktasını oluşturdu. CHP'nin Lütfü Savaş'ı yeniden aday gösterme konusunda uzun süre tereddüt etmesi ise parti içinde yoğun tartışmalara yol açtı

CHP, 31 Mart yerel seçimlerinde Lütfü Savaş ile yola devam etme kararı aldı.

Cumhur ittifakı ise AK Parti'li Mehmet Öntürk'ü aday olarak gösterdi. Yaklaşık 1 milyon seçmenin oy kullandığı kentte kıyasıya bir yarış yaşandı.

Hatay'da AK Parti adayı Öntürk yarışı önde götürüyor.

ADIYAMAN

Bu seçimde Adıyaman şüphesiz en sürpriz kentlerden biri oldu.

AK Parti 2019 yerel seçimlerinde yüzde 53, 2023 genel seçimlerinde yüzde 52 oranında oy almıştı.

Ancak bu seçimde tablo tersine döndü. Ak Parti adayı Ziya Polat 28.285 oy alırken CHP'nin aday gösterdiği Abdurrahman Tutdere 51.299 oyla ipi göğüsleyen isim oldu.

KAHRAMANMARAŞ

Depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş'ta ise sürpriz yaşanmadı. AK Parti 2023 genel seçimlerine göre oy kaybı yaşasa da kente aday gösterdiği Fırat Görgel oyların büyük çoğunluğunu aldı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da yaklaşık 750 bin kişi sandık başına gitti. DEM Parti'nin adayı Serra Bucak Küçük diğer partilere büyük bir fark atarak yarışı ilk sırada tamamladı.

GAZİANTEP

AK Parti en güçlü olduğu kentlerden biri olan Gaziantep'te sürprize izin vermedi. Ancak Ak Parti önceki seçimlerdeki sonuçlara göre oylarında düşüş gözlemlendi.

Türkiye’nin ilk kadın büyükşehir belediye başkanlarından biri olan Fatma Şahin yeniden ipi göğüsleyerek 2014'ten bu yana belediye başkanlığı görevini yürüten isim oldu.

ADANA

Adana'da seçimin galibi CHP oldu. Aday olarak gösterilen Zeydan Karalar bir kez daha Belediye Başkanı seçildi.

MALATYA

Depremin etkilediği kentlerden biri de Malatya'ydı. 2023 seçimlerinde yüzde 45'lik oy oranı yakalayan AK Parti yerel seçimden güçlenerek çıktı. Aday gösterdiği Sami Er yüzde 50'ye yakın oy aldı.

ŞANLIURFA

Sonucu merakla beklenen ve kıyasıya yarışın yaşandığı kentlerden biri de Şanlıurfa oldu.

AK Parti yıllardır "kalesi" olarak anılan kentte, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ü yeniden aday gösterdi. Beyazgül 2019'daki yerel seçimde yüzde 60 oranında oy almıştı.

Yeniden Refah Partisi ise AK Parti'den istifa eden Mehmet Kasım Gülpınar'ı aday olarak tanıttı. Seçmenin tercihi Gülpınar'dan yana oldu. Mehmet Kasım Gülpınar resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanı seçildi.

Refah Partisi, Şanlıurfa'daki ilk seçim zaferini 1984'te yerel seçimlerde kazanmıştı. Böylece ikinci kez kazanmış oldu.

KİLİS

En şaşırtıcı illerden biri de Kilis oldu. Özellikle Cumhur İttifakı'nın kalesi olarak bilinen kentte CHP ipi göğüsleyen parti oldu. CHP'li Hakan Bilecen, 74 bin seçmenin oyunun çoğunu aldı.

OSMANİYE

Osmaniye’de seçimin galibi yine MHP oldu. Aday olarak gösterilen İbrahim Çenet 44.126 oyla belediye başkanı seçildi.

ELAZIĞ

Depremden etkilenen bir diğer il Elazığ’da ise yine Ak Parti kazandı. 2019’da belediye başkanı seçilen Şahin Şerifoğlu oyların büyük çoğunluğuna alarak yeniden belediye başkanı seçildi.

Yorumlar (0)