S-400 teslimatında ikinci gün başladı!

Rusya'dan satın alınan S-400 Sistemi'nin teslimatında ikinci güne girildi. Bir Rus uçağının daha Mürted Havalimanı'na inişi gerçekleşti.

GÜNDEM 13.07.2019, 10:16
S-400 teslimatında ikinci gün başladı!

Rusya'dan satın alınan S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin teslimatında ikinci güne girildi. Bir Rus uçağının daha Mürted Havalimanı'na inişi gerçekleşti.

Ameriak Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye arasında gerilime neden olan Rus yapımı S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin ilk parçaları dün Ankara’ya getirildi. S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'ne ait parçaları, Rusya’ya ait nakliye uçakları ikisi sabah, biri de öğle saatlerinde olmak üzere Ankara’nın Kahramankazan ilçesindeki Mürted Hava Üssü’ne indirdi.

Rusya'dan Türkiye tarafından alınan 120 füze ise deniz yoluyla ülkemize getirilecek.

S-400'ün önemli bölümü geldi!

Cuma günü sabah saatlerinde önce Antanov 124-100 ardından da İlyuşin 76 tipi uçaklar, öğlen saat 12.35’te de ikinci Antonov 124-100 Mürted Hava Üssü’ne iniş yaptı. İkinci Antonov Mürted Hava Üssü'ne teker koyduktan tam bir saat sonra, saat 13.30’da uçağın ön burun hangar kapağı açılarak, sistemin üstü branda beziyle kaplı taşıyıcı kamyonları sistem parçalarını Mürted Hava Üssü'nde altyapısı hazırlanmış hangarlara götürdü.

Taşıyıcıların, rampa olarak kullanılan kamyonlar; branda beziyle kaplı olanların da içi boş füze fırlatma tüpleri olduğu öğrenildi. Sistemin komuta kontrol merkezinin önemli bazı parçaları ile diğer değişik araçların da sabah saatlerinde geldiği bildirildi.

Füzeler en son gelecek!

S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin füzelerinin ise daha sonra getirileceği bildirildi. Kulislerde Türkiye’nin en az 120 füze aldığı bilgileri dolaşıyor. Füzelerin deniz yoluyla getirilme ihtimalinin de bulunduğu iddia ediliyor. Uçakların hava üssüne teker koyuşu sırasında jandarma ve diğer güvenlik birimleri Mürted çevresinde çok yoğun güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Yorumlar (0)