Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze'de insanlığa karşı suç işleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'daki Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu. İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepki gösteren Erdoğan, "7 Ekim'den beri yaşanan vahşeti anlatacak hiçbir kavram yok. 28 gündür insanlığa karşı suç işleniyor." dedi.

GÜNDEM 03.11.2023, 11:04 03.11.2023, 11:35 Hanife
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gazze'de insanlığa karşı suç işleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsrail'in Filistin'e karşı saldırılarını "insanlık dramı" olarak nitelendirerek, "Uluslararası Barış Konferansı için zemin oluşturma çabalarımız sürüyor. Müslüman, Hristiyan veya Yahudi fark etmeksizin herkesin güvenliğini garanti altına alacak yeni mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz." dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Sayın devlet başkanları, sayın lider sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Kazada hayatını kaybeden kazak kardeşlerime baş sağlığı diliyorum. Özbekistan Cumhurbaşkanı'na müteşekkiriz. Tokayev'e de misafirperverliği için teşekkür ediyoruz."

Karabağ Sorunu

"Küresel sınamalarla mücadelede en büyük gücümüz Türk devletlerinin dayanışmasıdır. Bu hakikati pek çok hadisede gördük. Azerbaycan, vatan mücadelesinde Karabağ'daki işgale son verdi. Bunda sevinç duyuyoruz. Barışa bir adım daha yaklaştık. Ermenistan'ın yükümlülüklerini yerine getirmesi mühim. Azerbaycan'daki hattın açılması bölge halkı refahına katkı sağlayacaktır. Türk dünyası olarak Azerbaycan'a olan desteğimizi sürdürmeliyiz."

İsrail’in Gazze Saldırısı

"Kültürümüz mazlumun elinden tutmayı tavsiye eder. Filistin'de benzeri görülmemiş insanlık dramı yaşanıyor. Hastaneler, okullar bombalanıyor.

7 Ekim'den beri yaşanan vahşeti anlatacak hiçbir kavram yok. 28 gündür insanlığa karşı suç işleniyor.

Türkiye olarak ilkeli duruş benimsedik. Sivillere karşı eylemi tasvip etmiyoruz. Müslüman, Hristiyan veya Yahudi fark etmeksizin herkesin güvenliğini garanti altına alacak yeni mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz. Şimdiye kadar 10 uçak yardım malzemesi gönderdik. Yenilerini göndermeye devam edeceğiz.

Türk dünyası olarak beraber hareket etmemiz önce ateşkese sonra barışı kolaylaştıracaktır."

Türk Dünyası Projeleri

"Rusya Ukrayna savaşının enerji, gıda gibi alanlardaki yansımaları dünyayı olumsuz etkiliyor. Afganistan'daki barışın tesisi tüm kıtada kalıcı güvenlik ve refaha hizmet edecek. Üyeler olarak Afganistan'daki yönetime vereceğimiz mesajlar önemlidir.

6 Şubat'taki dayanışmayı unutmamız mümkün değildir. Tüm dünya bu dayanışmaya şahit oldu.

Nahcivan anlaşması değişikliği için protokol 3 Ekim'de kabul edildi. 1 Kasım itibariyle iç onay sürecini tamamladık. Diğer üyelerin gerekli adımları atmaya davet ediyorum. Mevcut potansiyelimiz bize çok fazlasını vadediyor. İstanbul'daki Türk Yatırım Fonu'nun faaliyetlerine bir an önce başlamasını diliyoruz. Bakü Tiflis Ceyhan Boru hattı, Trans Anadolu boru hattı bunun somut örnekleridir. Hazar doğal gazının taşınması Türk devletlerine katkı yapacak."

‘Türkiye Yüzyılını Türk Devri Yapma’ Vurgusu

"Ülkelerimiz arasındaki ulaştırma ağlarına özellikle eğilmeliyiz. Ulaşım ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, sınır geçişlerinin ve vize işlemlerinin kolaylaştırılması için işbirliğini güçlendirmeliyiz.

Dostlarım, aile meclisimiz Semerkant Zirvesi'nde tarihi karara imza atmıştır. Sizlere bu karar için bir kez daha teşekkür ediyorum. Büyük Türk ailesinin ayrılmaz bir parçası Kıbrıs Türkleri ile dayanışma içinde hareket etmek hepimizin yükümlülüğüdür. KKTC'yi gözlemci olarak aramızda göreceğimize inanıyorum. Gözlemci üyemiz Türkmenistan'ı da tam üye olarak görmek istediğimizi vurgulamak istiyorum.

Tüm Türk dünyasının barışı ve refahı yönünde adımlar atmayı sürdüreceğiz. Önümüzdeki dönemi Türk devri yapmak için çalışacağız."

Yorumlar (0)