Erdoğan'dan hayat pahalılığı mesajı: "Meclis'te görüşülüyor!"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Toplantısı'nda önemli mesajlar verdi. Fahiş fiyat artışlarını yakından takip ettiklerini kaydeden Erdoğan, hayat pahalılığına karşı yapılan hazırlıkların olduğunu belirtti. Erdoğan, söz konusu düzenlemenin Meclis'te görüşüldüğünü bildirdi.

GÜNDEM 14.05.2024, 15:37 14.05.2024, 16:34 Hakan Öksüz
Erdoğan'dan hayat pahalılığı mesajı: "Meclis'te görüşülüyor!"

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla gerçekleştirilen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Toplantısı'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli mesajlar verdi. Türk tiyatrosunun ustalarından Ayten Gökçer’in vefatı nedeniyle duyduğu üzüntüyü anlatarak sözlerine başlayan Erdoğan, toplantının gündemine geçti.

"Çiftçilerimizin 15 Temmuz'daki kahramanlığını unutmadık"

Çiftçiler için bereketli bir yıl dilediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sadece tarıma değil, ülke demokrasisine yaptıkları katkılardan ötürü de kendilerini tebrik ediyorum. Çiftçilerimiz, 15 Temmuz gecesi öne atılanların başında geliyordu. Uçakları havada gördükten sonra bankamatik kuyruğuna koşanlardan olmadılar. Darbecilerin görüşünü engellemek için hasatlarını yaktılar. Bu cesaret, unutulacak bir şey değil." dedi.

"Avrupa'da zirvede, dünyada ilk 10 içindeyiz"

Türkiye'de tarımın makus talihini değiştirmek için yoğun mesai harcadıklarına vurgu yapan Erdoğan, "Tarım ile sanayi arasındaki entegrasyonu artırmak bunlardan biri oldu. 21 yıl içinde verdiğimiz tarım desteği, 1 trilyon 364 milyar liraya ulaştı. Türkiye'de tarımın bittiğini söylemek, cehalet örneğidir. Tarımsal veriler, bunun aksini söylüyor. Tarımsal gayrisafi yurt içi hasılaya bakarsak dünyada ilk 10 içinde, Avrupa'da ise zirvedeyiz." ifadelerini kullandı. 

"Hayat pahalılığına karşı düzenleme, TBMM'de görüşülüyor"

Son yıllarda et fiyatlarında yaşanan suni artışların dikkatle takip ettiklerini vurgulayan Erdoğan, "Bunun nedenlerini inceledik. Bu fahiş fiyat artışlarını yalnızca piyasa koşulları ile ilişkilendirmek mantıklı değil. Bazı temel gıda ürünlerindeki ani fiyat hareketleri, fırsatçılık ve açgözlülükle ilişkili. Arz-talep dengesini bozarak fiyat manipülasyonu yapanlardan ve bu yolla vatandaşın boğazındaki lokmaya göz dikenlerden hesap soracağız. Hayat pahalılığına karşı düzenleme, TBMM'de görüşülüyor. Bunun yürürlüğe girmesiyle birlikte kurumlarımızın eli güçlenecek." değerlendirmelerinde bulundu.

Yorumlar (0)