ABD’den şoke eden korona virüs itirafı: Arka kapıyı açık bıraktık

ABD'de Koronavirüsten en çok etkilenen eyalet olan New York Valisi Andrew Cuomo'da, 'Çin yasağıyla ön kapıyı kapattık ve bu doğru bir adımdı ama arka kapıyı açık bıraktık.' dedi

DÜNYA 24.04.2020, 20:58 25.04.2020, 01:33 Hanife
ABD’den şoke eden korona virüs itirafı: Arka kapıyı açık bıraktık

New York Valisi Andrew Cuomo, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle eyaletin 'ekonomik tsunami' ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

“Kısıtlamaları kaldıramayız”

Cuomo, düzenlediği basın toplantısında, New York'un salgın kapsamında alınan önlemleri ve kısıtlamaları kaldırmaya hazır olmadığını, bunun için 2 hafta boyunca vaka sayılarında sürekli düşüş gözlemlenmesinin gerektiğini söyledi.

New York'ta son 24 saatte 422 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini ve ölü sayısının 16 bin 162'ye çıktığını bildiren Cuomo, vaka sayısının ise 263 bin üzerinde olduğunu dile getirdi.

Ekonomik Tsunami uyarısı!

Cuomo, New York'un salgın nedeniyle 13,3 milyar dolar gelir kaybı olacağını tahmin ettiklerini belirterek, eyaletin 'ekonomik tsunami' ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

“Arka kapıyı açık bıraktık”

New York'a virüs Avrupa'dan geldi. New York ve New Jersey'ye Ocak-Mart döneminde 2,2 milyondan fazla yolcu girişi olduğunu ve salgının merkezi haline gelen eyalete virüsün Avrupa'dan taşındığını vurgulayan Cuomo, 'Çin yasağıyla ön kapıyı kapattık ve bu doğru bir adımdı ama arka kapıyı açık bıraktık.' dedi.

Cuomo, önlemlerin alınmasında 2 ay geç kalındığını kabul ederek, 'Korkunç bir tren kazasını ağır çekimde izledik.' ifadesini kullandı.


Yorumlar (0)
11
açık