Fitch Ratings'ten Türk lirası ve KKM açıklaması

Fitch Ratings'in Bankalar Direktörü Ahmet Kılınç, Türk bankacılık sektörüne ilişkin yaptığı açıklamada “Makro ve piyasa istikrarına yönelik risklerin azaltılması, bankaların kredi profillerini destekleyici olacaktır” dedi.

EKONOMİ 01.09.2023, 12:13 Şeyda Gül
Fitch Ratings'ten Türk lirası ve KKM açıklaması

AA muhabirine açıklamalarda bulunan uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Bankalar Direktörü Ahmet Kılınç, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ve bu gelişmelerin bankacılık sektörüne etkilerini değerlendirdi. Halen risklerin devam ediyor olmasına karşın faaliyet ortamı baskılarının azaltılmasının bankaların kredi profillerini desteklediğini ifade eden Kılınç, makro ve piyasa istikrarına yönelik risklerin azaltılmasının, bankaların kredi profillerini destekleyici olacağını söyledi.

Türk lirası ve KKM açıklaması

Türk bankalarının karlılıklarına ilişkin değerlendirmede bulunan Kılınç, politika faizindeki son artış ve son düzenleyici gelişmeler, TL krediler üzerindeki birinci kademe 'yumuşak' faiz sınırının kaldırılmasının ardından daha yüksek kredi getirileri göz önüne alındığında, bankaların karlılığını desteklemekte olduğunu söyledi. Kılınç, “Bankaların net faiz marjlarının, en son döviz korumalı mevduat aktarımından ve TL dönüştürme gerekliliklerinden kaynaklanan lira fonlama maliyetleri üzerindeki baskıya rağmen, genişlemesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Dış finansman baskılarında bir miktar hafiflemeye neden oldu

Son dönemde değişen para politikası adımlarına işaret eden Fitch Ratings Bankalar Direktörü Kılınç, son politika karışımı ayarlamaları, son haftalarda az sayıda bankanın yüksek maliyetle de olsa daha uzun vadeli borçlanmasında görüldüğü gibi, dış finansman baskılarında bir miktar hafiflemeye neden olduğunun bilgisini verdi.

Sektörün döviz likiditesi geniş ölçüde yeterli

Türk bankalarının karlılıklarının bu yılın tamamında, yılın ilk yarı karlılık verileri dikkate alındığında, azalmasının beklendiğini ifade eden Kılınç, bankacılık sektörünün döviz likiditesi, bir yıl içinde ödenmesi gereken piyasaya duyarlı dış borcu geri ödemek için geniş ölçüde yeterli olacağının altını çizdi.

Yorumlar (0)