Kobani davasında kararlar açıklandı: Rekor cezalar geldi!

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu 108 sanığın yargılandığı sokak eylemlerine ilişkin davada kararlar açıklandı.

GÜNDEM 16.05.2024, 16:58 Buse Önder
Kobani davasında kararlar açıklandı: Rekor cezalar geldi!

6-8 Ekim 2014'te yaşanan sokak eylemlerine ilişkin olarak Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu birçok kişi hakkında verilen kararlar, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşma sonrasında açıklandı.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Eski HDP Merkez Yürütme Kurulu üyelerinden Ali Ürküt'e 13 yıl 4 ay, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçuna yardım"dan, 4 yıl 6 ay da "suç işlemeye tahrik" suçundan hapis cezası verildi.

Alp Altınörs'e 18 yıl ve 4 yıl 6 ay, Bülent Barmaksız'a ise 16 yıl ve 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Eski HDP milletvekili Ayla Akat Ata'ya "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9 yıl 9 ay, Emine Ayna'ya aynı suçtan 10 yıl hapis cezası verildi. Partinin eski PM üyelerinden Ayşe Yağcı ve Aynur Aşan ise 9'ar yıl hapis cezası aldı.

Bazı kişilere beraat verildi

Duruşmada bazı isimlere beraat kararı çıktı. Eski HDP Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Altan Tan, Ayhan Bilgen ve diğer sanıklardan Berfin Özgü Köse, Bircan Yorulmaz, Can Memiş, Emine Beyza Üstün, üzerlerine atılı suçlardan beraat etti.

Ayrıca, bazı isimlerin tahliyelerine de karar verildi. Ayla Akat Ata ve Ayşe Yağcı tahliye edildi. Gültan Kışanak "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak daha önce hapis yattığı süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.

Kürtçe sloganlar atıldı

Duruşma sırasında, 130 sayfalık kararın açıklanması esnasında salonda Kürtçe sloganlar atıldı ve bu nedenle mahkeme heyeti bir süre kararı okuyamadı. Avukatlar da sıralara vurup slogan attı, bazıları salonu terk etti.

Ne olmuştu?

İddianameye göre, 2014 yılında Suriye'deki iç savaş nedeniyle terör örgütü DAEŞ'in Kobani'ye saldırması üzerine HDP yönetimi ile terör örgütü PKK elebaşları sokağa çıkma çağrısında bulundu. Bunun üzerine 35 il ve 96 ilçede yasa dışı gösteriler yapıldı, kolluk güçlerinin yanı sıra siviller de hedef alındı.

Olaylarda 37 kişi hayatını kaybetti, 761 kişi yaralandı, 197 okul yakıldı, 269 kamu binası tahrip edildi, 1731 ev ve iş yeri yağmalandı, 1230 araç kullanılamaz hale getirildi.

Dosya sayfası 18 bin sayfayı geçti

Dava sürecinde, eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerinin de aralarında olduğu 108 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis ve süreli hapis cezalarıyla yargılanmıştı.

İlk duruşmasının 26 Nisan 2021'de Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülmesiyle başlamıştı. Davanın son duruşması 14 Nisan 2023 tarihinde gerçekleşmiş, savcı mütalaasında, sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları talep etmişti.

Davada 82 celse boyunca 1299 saatlik kayıt alınmış, sanık, tanık ve müştekilerin beyanları 18 bin sayfayı geçmişti.

Yorumlar (0)