"SDG" etiketli paylaşımı sildiler

ABD ordusu öncülüğündeki koalisyon, resmi Twitter hesabından yaptığı "SDG" paylaşımını gelen tepkiler üzerine sildi. Koalisyonun ilk hareketi "PKK yanındayız" anlamına geliyordu. İkinci hareketin anlamı ise "Desteğimiz bu kadar açık olmasın, sıkıntı oluyor".

DÜNYA 09.10.2019, 16:01
"SDG" etiketli paylaşımı sildiler

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusu öncülüğünde terör örgütü DEAŞ'a karşı kurulan Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu (SOJTFOIR), resmi Twitter hesabından yaptığı "SDG" (SDF) paylaşımını kaldırdı.

PKK'ya destek mesajı

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu (SOJTFOIR), resmi Twitter hesabından "SDG" etiketi açarak, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki YPG/PKK hedeflerine yönelik olası askeri harekatına karşı, YPG/PKK'ya destek mesajı vermişti. 

TSK etiketiyle tepki

Çok sayıda kullanıcının da koalisyonun paylaşımına yaptığı yorumlara, "TSK" etiketi koyarak tepki göstermesi üzerine paylaşım Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu (SOJTFOIR) tarafından silindi. 

SDG nedir? SDG neyin kısaltması?

Bölücü terör örgütü YPG/PKK, Suriye'de silah ve lojistik desteğiyle kendisine yakın tuttuğu bazı küçük grupları 12 Ekim 2015 tarihinde SDG adı altında bir araya getirmişti. O dönemden bu yana Suriye'nin üçte birini işgal eden terör örgütü YPG/PKK, SDG adını kullanıyor.

Bölücü örgüt PKK'yı terör örgütü olarak kabul eden Amerika, örgüte, iş birliğine kılıf bulma amacıyla SDG ismini vermişti. Ameriak Birleşik Devletleri (ABD) Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Raymond Thomas, 22 Temmuz 2017 tarihinde YPG'nin adını kendilerinin tavsiyesiyle "Suriye Demokratik Güçleri" (SDG) olarak değiştirdiğini itiraf etmişti.

Yorumlar (0)
20
açık