Barış Pınarı Harekâtı başladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat'ın doğusuna harekâtın resmen başladığını duyurdu.

GÜNDEM 09.10.2019, 16:10 09.10.2019, 18:40

Fırat'ın doğusuna harekât resmen başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer paylaşımlarında, "Barış Pınarı Harekatı ile, ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız. #BarışPınarıHarekatı'nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alınlarından öpüyor, kendilerine ve bu harekatta Türkiye'yle birlikte olan tüm yerel destek unusurlarına muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun." ifadelerine yer verdi. 

YPG mevzilerinden patlama sesleri duyuldu

Erdoğan'ın Twitter'dan yaptığı açıklama öncesinde Suriye'nin Resulayn kentindeki YPG mevzilerinden patlama sesleri duyuldu. Daha sonra bölgeden dumanlar yükselmeye başladı. 

Bölgenin TSK'ya ait obüs ve F-16'lar tarafından vurulduğu öngörülüyor. Türk askerinin karadan henüz karadan giriş yapmadığı tahmin ediliyor. Sınırda risk oluşturan unsurların yapılacak atışlarla temizlenmesinin ardından karadan giriş başlayacak.

Büyük çapta sevkiyat yapıldı

Harekat öncesinde sınır bölgesine büyük çapta sevkiyat gerçekleştirildi. Bölgeye Denizli, Tunceli, Sarıkamış, Sakarya, Siirt, Bolu ve Kayseri komando tugaylarından 5 bin kişilik birlik sevk edildi. Zırhlı birliklerden de takviye yapıldı.

Harekât emrini böyle verdi

Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan bilgi alarak Barış Pınarı Harekatı’nın başlama emrini verdi.

Erdoğan'dan liderlere bilgilendirme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i telefonla arayarak Barış Pınarı Harekâtı hakkında bilgi verdi. 

F-16 savaş uçakları havalanıyor

F-16 savaş uçakları, Diyarkabır 8. ana jet üstünden kalkış yapmaya devam ediyor.

Reuters: Mevziler Türk obüsleriyle vuruluyor

Reuters'ın Türk güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, hava saldırılarının topçu atışlarıyla desteklendiği bildirildi. Ayrıca YPG/PKK'ya ait mevziler ile mühimmat depoları da Türk obüsleriyle vurulmaya başladı.

Harekâta ilişkin sosyal medya paylaşımları:

Ceylanpınar ilçesinde vatandaşlara uyarı!

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasının ardından Ceylanpınar ilçesinde obüs sesleri duyuluyor.

Ceylanpınar ilçesinde obüs sesleri duyuluyor. Aynı zamanda, Suriye sınırında savaş uçaklarının uçtuğu görülüyor.

Ceylanpınar Belediyesi, vatandaşların evlerine girmesi gerektiğine dair uyarıda bulundu.

Akçakale'de okullar tatil!

Akçakale'nin karşısında bulunan Tel Abyad'daki terör hedeflerine obüs atışları yapıldı. Bölgeden dumanlar yükselirken, TSK tarafından obüs atışları devam ettiriliyor. 

Akçakale sokaklarında mehter marşları duyuluyor.

Diğer yandan, Akçakale'de bulunan vatandaşlara da uyarılar yapılıyor.

Yorumlar (0)
21
kapalı