Milyar dolarlık anlaşma öncesi ABD’den kritik Türkiye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Avrupa'nın enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve Rusya'ya bağımlılıklarının azaltılmasında Türkiye'nin önem taşıdığını açıkladı.

DÜNYA 01.05.2024, 21:14 Şeyda Gül
Milyar dolarlık anlaşma öncesi ABD’den kritik Türkiye açıklaması

Günlük basın brifinginde Türkiye'nin ABD'li enerji şirketi Exxon Mobil ile görüşmesine ilişkin gündemi değerlendiren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, halen devam eden ticari görüşmelerle ilgili yorum yapmayacağını kaydetti. Bölgedeki tüm ülkeleri enerji kaynaklarını çeşitlendirme ve Rusya'ya enerji bağımlılıklarını azaltma konusunda teşvik ettiklerini dile getiren Patel, Türkiye’nin Güney Gaz Koridoru'nun ev sahibi olarak Avrupa'nın enerji tedarikinin çeşitlendirilmesinde ve Rusya'dan bağımsızlaşmasında çok önemli bir rol oynadığını ifade etti. Patel, Ukrayna'daki savaş sürecinde Ankara'nın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kaynaklarını çeşitlendirmek üzere adımlar attığını vurguladı.

Yeni bir tedarik portföyü oluşturmayı hedefliyoruz

Exxon Mobil ile yaklaşık 1,1 milyar dolar tutarında 2,5 milyon ton sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) için görüşüldüğünü açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ise İngiliz Financial Times gazetesine verdiği röportajda, Türkiye'nin enerjideki bağımsızlığını artırmak için çeşitli adımlar attığını vurgulamıştı. Bakan Bayraktar, Türkiye'nin doğal gaz ihtiyacının neredeyse tamamını ithal ettiğini kaydetmişti. Bakan Bayraktar, tek bir tedarikçiye bağımlı kalmadan yeni bir tedarik portföyü oluşturmayı hedeflediklerini belirtmişti.

Yorumlar (0)