Krallık halkının yarısı dağılacaklarını düşünüyor!

Birleşik Krallık'ta halkın yarısı İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan birliğin 10 yıl içinde dağılabileceğini görüşünü paylaşıyor.

DÜNYA 08.11.2019, 22:24 Hakan Öksüz
Krallık halkının yarısı dağılacaklarını düşünüyor!

Araştırma şirketi Ipsos MORI anketine göre, Birleşik Krallık halkının birliğin geleceğiyle ilgili düşünceleri Brexit sürecinde değişti. 

2014'de yapılan ankette halkın yüzde 43'ü "10 yıl içinde Birleşik Krallık'ın var olmayacağını" düşünüyordu. Bu oran 2019'da yüzde 50'ye yükseldi. Karşı yönde görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 45'ten yüzde 29'a indi.

Ipsos MORI İskoçya Direktörü Emily Gray, 25-28 Ekim tarihlerinde 18 yaş ve üzerinde bin 1 kişi ile yapılan anketle ilgili değerlendirmesinde, halkın İskoçya'da bağımsızlık referandumu yapılan 2014'e göre birliğin geleceği konusunda çok daha fazla bölünmüş olduğunu belirtti.

Ocak 2020'ye ertelenen Brexit'e dair tartışmalar sürerken, özellikle İskoçya'da yeni bir bağımsızlık referandumuna yönelik istekler giderek güçleniyor. Kuzey İrlanda'da da silahlı grupların faaliyetlerinde artış dikkatlerden kaçmıyor.

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P