Saniyede 8,7 km hızla geçti

İstanbul Üniversitesi, "1998 OR2" ismi verilen dev asteroidin (gök taşı) Dünya'nın yakınından geçişini görüntüledi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 30.04.2020, 14:05
Saniyede 8,7 km hızla geçti

İÜ (İstanbul Üniversitesi) Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi, "1998 OR2" ismi verilen dev asteroidin Dünya'nın yakınından geçişini yakalayarak kayıt altına aldı.

İlk olarak ABD'de bir gözlemevi tarafından 24 Temmuz 1998'de keşfedilen ve bugüne dek tespit edilen en parlak ve en büyük asteroidlerden biri olan 2,4 kilometre çapındaki "1998 OR2" isimli dev asteroid, Dünya'nın 6,3 milyon kilometre yakınından geçerek yörüngedeki yolculuğunu sürdürdü.

Güneş Sistemi'ndeki dev asteroidin Dünya'nın yakınından geçişi, İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezinin Çanakkale'deki İST60 ve Beyazıt Yerleşkesi'ndeki İST40 teleskoplarıyla görüntülenerek kaydedildi.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Genel Astronomi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Ökten, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, şubat ayı başından beri 1998 OR2 isimli gök taşının hareketini takip ettiklerini belirtti.

2,4 kilometre çapındaki asteroidin 29 Nisan'da Dünya'nın yakınından geçeceğini bildiklerini vurgulayan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Genel Astronomi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Ökten, şu bilgileri verdi:

"İlk günlerde havalar gözlem için iyi gitmese de havanın açık olduğu hemen her gece her iki teleskopla da asteroidin uygun görüntülerini almaya çalıştık. Amacımız, asteroidin gök küresi üzerinde konumunu belirledikten sonra yörüngesi üzerinde olup olmadığını kontrol edip, Dünya'ya bir tehlike oluşturup oluşturmadığını tespit etmekti. Bu asteroid Potansiyel Tehlikeli Asteroid (PHA) kriterlerini sağladığından izlenmesi çok önemliydi. Her ne kadar bu geçişi sırasında, anormal bir durum olmadığı sürece, Dünya'ya çarpmayacağını biliyorsak da yörüngesindeki olası küçük değişiklikleri görmek ve yörüngesini belirlemek istiyorduk. İstanbul Üniversitesi olarak bu büyük gök taşının Dünya'nın yakınından geçişini her iki teleskopla görüntüleyerek kayıt altına aldık. '1998 OR2' isimli dev göktaşı Dünya'nın 6,2 milyon kilometre yakınından geçti ve 8,7 kilometre saniye hızla Dünya'mızdan uzaklaştı."

2079'da 3 kat daha yakından geçecek

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Genel Astronomi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Ökten, güneş etrafında bir dolanımını 1344 günde tamamlayan bu asteroidin bir sonraki en yakın geçişini 2,2 milyon kilometreyle 16 Nisan 2079 tarihinde yapacağını ifade etti.

2018 gök taşı Dünya'nın yakınından geçecek

Gökyüzünde bu büyüklükte çok sayıda asteroidin bulunduğunu kaydeden İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Genel Astronomi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Ökten sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Bugün itibarıyla 2018 potansiyel tehlikeli asteroid Dünya'nın yakınından geçiyor. Bunlardan birinin Dünya'ya düşmesi, çok büyük tehlikelere yol açardı."

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu