Kılıçdaroğlu: Tarım ürünlerini ithal eder hale geldik!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin üretimden koparılan bir ülke olduğunu belirterek, "Tarımda güçlü olması gereken Türkiye, bütün tarım ürünlerini ithal eder bir hale gelmiştir." dedi.

SİYASET 14.02.2020, 12:58
Kılıçdaroğlu: Tarım ürünlerini ithal eder hale geldik!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (DİSK) 16. Olağan Genel Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulundu. 

Kılıçdaroğlu, "Bugünkü duruma nasıl geldik? İnsanların kimliğine, yaşam tarzına saygu duymalıyız. İnsanlar ötekileştirilirse buna isyan etmeliyiz. Siyasette insan öncelikli olmalı. Bu yapılmadığı  için bu hale geldik. Bunun çıkış yolu demokrasidir. Dünyanın bütün demokratları bir araya gelmeli." ifadelerini kullandı. 

"Sorunları aşmanın birinci ayağı demokrasi"

Üçüncü sınıf demokrasinin reddedilmesi gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Uygar ülkelerin demokrasi standartları bizde de olmalı. Baskıcı bir yönetime karşı çıkmanın yolu demokrasiye sahip çıkmaktır. Sorunları aşmanın birinci ayağı demokrasi. İkincisi üreten Türkiye, üçüncüsü güçlü bir sosyal devlet, dördüncüsü sürdürülebilirlik." dedi. 

"İşsizliğin nedeni üretim sürecinden koparılmak"

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin üretimden koparılan bir ülke olduğunu belirterek, "Tarımda güçlü olması gereken Türkiye, bütün tarım ürünlerini ithal eder bir hale gelmiştir. İşsizliğin bu noktaya gelmesinin nedeni Türkiye'nin üretim sürecinden koparılmasıdır." açıklamasını yaptı.

"Evde beklese yaşı dolduğunda daha fazla aylık alacak"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorununa değinen Kılıçdaroğlu, "Niçin EYT'liler var? Kişi prim ödeme gün sayısını bırakınca işi bırakıyor, işi olduğu halde. Çalışsa alacağı emekli aylığı düşecek. Daha fazla çalışıyor, prim ödüyor. Daha az emekli aylığı alıyor. Yaşı dolmayı evde beklese yaşı dolduğunda daha fazla aylık alacak. CHP'li milletvekilleri bunu protesto etmişti. Kaç işçi, sendikacı bunun farkında? Şimdi EYT'liler var, sorun çözülecek. Taşeron işçilerinin derdi vardı. Onların mücadelesini verdik, hala sonuca ulaşmış değiliz." diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, "Ahlaklı insanlar devleti yönetir. İşi bilen insanlar ülkeyi yönetir. Siz bu ülkede ayakkabı kutusunda rüşvet alan adamı başka ülkeye büyükelçi olarak gönderiyorsanız orada sorun var demektir." diye ekledi. 

Yorumlar (0)
15
açık