TSK, Libya'da savaşacak mı? Erdoğan açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya’ya askeri sevkiyatla ilgili, "Asker savaşmayacak. Daha sonra gidecek askerler de çatışmaya girmeyecek. Askerlerimiz hükümete bağlı güçlere eğitim verecek" açıklamasını yaptı.

GÜNDEM 08.01.2020, 09:39 13.01.2020, 14:18
TSK, Libya'da savaşacak mı? Erdoğan açıkladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti MYK ve MKYK toplantılarında ağırlıklı olarak dış politika ve bölgedeki gelişmeler masaya yatırıldı.

"Orada herhangi bir çatışmaya girmeyecekler"

Libya tezkeresine ilişkin bilgilerin verildiği toplantıda bu ülkeye ilk sevkıyatta 35 personelin gittiği kaydedildi. Erdoğan, "Türkiye koordinasyonu üstlenecek. Asker savaşmayacak. Daha sonra gidecek askerler de orada herhangi bir çatışmaya girmeyecek. Yalnızca Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin bizden talebi doğrultusunda askerlerimiz hükümete bağlı güçlere eğitim verecek. Suriye’deki gibi olacak. Askerlerimiz orada koordinasyonu sağlayacak" ifadelerini kullandı.

"İran, Türkiye’ye karşı da mezhepçi ve ırkçı bir politika izliyor"

ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürmesi hakkında Erdoğan’ın, "İran, Türkiye’ye karşı da mezhepçi ve ırkçı bir politika izliyor. Bu da Türkiye’nin çıkarlarına aykırı. Suriye’deki kanlı savaşın bu boyutlara ulaşmasında İran’ın çok ciddi vebali var. İran’ın açıklamalarını da doğru bulmuyoruz. Ama bu Amerika’nın haklı olduğunu da göstermez. Asla İran’ın ikinci Suriye olmasını istemiyoruz. Orta yolu bulmak için elimizden geleni yapıyoruz. İkisinin de haklı, haksız olduğu yerler var. Biz her iki tarafa da ‘Bölgenin istikrarsızlaştırılmaması’ telkininde bulunuyoruz. Biz diyoruz ki, ‘Bölgeyi istikrarsızlaştırmayın’. Gerginliğin tırmanmasını istemiyoruz. Bölgede sıcak çatışma doğru değil, sıcak çatışma istemiyoruz. İran’ın bölgedeki tavrı bölge içinde değerlendirilmeli. Bu ülkenin bölgenin kendi şartları ve gerçekleri içerisinde dizginlenmesi gerektiğine inanıyoruz. Diplomasiyi önceleyen bir anlayışla sürece müdahil olacağız." değerlendirmeleri yaptığı bildirildi.

"Süleymani suikastını tasvip etmiyoruz"

Erdoğan, "Süleymani’nin öldürülmesi planlı bir suikast. Bizim böyle bir suikastı tasvip etmemiz mümkün değil. Bizi o akşam Sayın Trump aradı, görüşmemiz çok iyi geçti. Telefonu kapattım, 4-5 saat sonra Kasım Süleymani’yi öldürüyorlar. Şok oldum. Trump ile daha yeni konuşmuştum, ‘Her şey yolunda’ demişti. Belki Trump’ın da bundan haberi yok. Bilmiyoruz." dedi.

Erdoğan, ayrıca “Kanal İstanbul projesi anlatılmadı. Yerli otomobilin başarısını tüm Türkiye gördü. Toplumun her kesiminden alkış aldı. Kanal İstanbul’u anlatırken yerli otomobili örnek alın” dedi.

"Kılıçdaroğlu gibi bana ‘tek adam’ mı diyorsun"

Toplantıda AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’in yeni atanan il başkanları "Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla atanmıştır" ifadeleriyle açıklaması üzerine Erdoğan, "Niye bana yıkıyorsun, tek başına mı atıyorum ben il başkanlarını? Sen benim önüme getiriyorsun, ben çoğunu tanımıyorum bile. İstişare yapıp atıyoruz. Kılıçdaroğlu gibi bana ‘tek adam’ mı diyorsun yani" dedi.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu