Erdoğan ile Guterres arasında kritik görüşme

Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

GÜNDEM 20.06.2022, 20:07 21.06.2022, 15:10 Koray
Erdoğan ile Guterres arasında kritik görüşme

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM (Birleşmiş Milletler) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir telefonda görüşmesi yaptı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, söz konusu görüşmede, Ukrayna-Rusya Savaşı sebebiyle meydana gelen krizin çözümüne ilişkin girişimler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bahse konu görüşmede, global gıda krizinin önüne geçme için etken olacak olan Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünyaya ihracı adına ortak çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Türkiye Cumhurbaşkanı, muhataplarına barış müzakerelerinin yeniden canlandırılması ve savaşın diplomasi masasında neticelenmesi yönündeki telkinlerine devam ettiklerini sözlerine ekledi.
 

25 Nisan'da Türkiye'ye gelmişti

Erdoğan, Guterres’i Beştepe'de kabul etmişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, söz konusu kabulde, Ukrayna-Rusya Savaşı başta olmak kaydıyla bölgesel gelişmeler masaya yatırılmıştı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, kabulde, ülkemizin Ukrayna’daki savaşın sonlandırılması amacıyla ortaya koyduğu diplomatik gayretlere desteğini ve teşekkürlerini bir kez daha dile getirmişti. Türkiye Cumhurbaşkanı ise barışın sağlanması için en saygın çıkış yolu özelliğini koruyan İstanbul Süreci'nin herkes tarafından desteklenmesi gerektiğine işaret etmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ve Rusya taraflarının yanı sıra bütün dünyaya da etkisi olan bu krizden çıkış için uygulanabilir ve makul bir diplomatik çözüm bulunacağına olan inancının tam olduğunu ifade etmişti. Erdoğan, Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmaları sonlandırmak için gayret sarf ederken, öte yandan da sivillerin tahliyesi ve savaş bölgelerine insani yardım ulaştırılmasına da katkı sağlayarak, meydana gelen insani krizin sona erdirilmesi için Birleşmiş Milletler ile yakın çalışmayı sürdüreceklerini kaydetmişti. 

Yorumlar (0)
18
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur