Ekonomiye "Pehlivan07" dopingi!

Yüksek verime sahip yeni silajlık mısır geliştirildi. Pehlivan07 ismi verilen silajlık mısır çeşidinin ekonomiye 100 milyon lira katkı sağlaması bekleniyor.

EKONOMİ 11.04.2020, 10:42
Ekonomiye "Pehlivan07" dopingi!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı araştırma enstitüleri tarafından geliştirilen "Pehlivan07" adlı silajlık mısır çeşidinin standart türlere göre yüzde 7,7 daha fazla verime sahip olduğunu, bu tohumların ekilmesiyle ekonomiye 100 milyon lira katkı sağlanacağını hesapladıklarını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı yazılı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı BATEM (Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü) ve Mısır Araştırma Enstitüsünün iş birliğiyle geliştirilen "Pehlivan07" silajlık mısır çeşidinin, 11 lokasyonda 2 yıl süren denemelerin sonunda Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü tarafından geçen yıl tescil edildiğini kaydetti.

Silajlık mısırın hayvan beslenmesinde önemli rolü olduğuna vurgu yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Yeni geliştirilen 'Pehlivan07' adlı silajlık mısır çeşidi, standart çeşitlere göre yüzde 7,7 daha fazla verime sahip. Böylece birim alandan daha fazla ürün alınacak ve hayvancılığımıza da önemli katkı sağlanmış olacak." ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yeni çeşidin üretim ve satışının ihaleyle 6 yıllığına özel bir firmaya devredildiğini kaydederek şunları belirtti:

"Pehlivan07'den 125 ton sertifikalı tohumluk üretilecek ve bu tohumların ekilmesiyle de ülke ekonomisine yaklaşık 100 milyon liralık katkı sağlanması öngörülüyor."

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu