"Akıllı okul servisleri" yayılıyor!

İzmir'in Çiğli ilçesinde 3 yaşındaki Alperen Sakin'in okul servisinde unutulması sonucu yaşamını yitirmesi "akıllı servis" konusunu gündeme getirmişti. Yeni eğitim yılı arifesinde "Akıllı servis" çözümleri yaygınlaşmaya başladı.

EĞİTİM 25.08.2019, 12:40 Hülya İlgin
"Akıllı okul servisleri" yayılıyor!

İzmir'in Çiğli ilçesinde 3 yaşındaki Alperen Sakin okul servisinde unutulmuş ve boğularak yaşımını yitirmişti. 3 yaşındaki Alperen Sakin'in ölümünün ardından gündeme gelen "Akıllı servis" konusu, kamu ve özel sektör kesimleri tarafından tartışılmaya devam ediyor. Yeni eğitim yılı arifesinde ise "Akıllı servis" çözümlerinin hem yaygınlaştığı hem de ucuzladığı görülüyor. 

Yıldız Teknopark'ta bulunan Ozi Teknoloji Koltuk Sensör Sistemleri, öğrencilerin okul servislerinde unutulmasının önüne geçen bir çözüm buldu. Geliştirilen teknoloji çözümünü göre öğrenci servislerinin koltuklarına yerleştirilen sensörler olası bir ihmal halinde alarm ve korna yoluyla önce şoförü, şoförün duyarsız kalması halinde de tur firmasını ve velileri SMS yoluyla bilgilendiriyor.

Okul servislerini 4 saat içinde hem donanımıyla hem de yazılımıyla "akıllı" hale getirebildiklerini söyleyen Ozi Teknoloji Kurucusu Oğuzhan Tekçe, standart bir okul servis taşıtını araç takip sistemi, kamera sistemi ve koltuklarda yer alan 7,5 kilograma duyarlı ağırlık sensörleriyle "akıllı" hale getirebildiklerini anlattı. Ozi Teknoloji Kurucusu Oğuzhan Tekçe, "Devletimizin duyurduğu Okul Servis Araçlarında Kullanılacak Koltuklarda Oturmaya Duyarlı Sensörlü Sistemler genelgesine göre, okul servislerinde sensör bulunması zorunlu tutuldu. 'Akıllı servis' uygulamaları zorunluluğu önümüzdeki eğitim/öğretim yılına ertelenmiş olsa da bu ihtiyaç, duyarlı veliler ve servis aracı sahipleri tarafından tercih ediliyor." dedi.

"Sistem hemen kornayı devreye sokuyor"

Her koltuğa ağırlık sensörü yerleştirdikleri bilgisini veren Ozi Teknoloji Kurucusu Oğuzhan Tekçe, aynı zamanda şoförün önüne de tüm bu koltuklardaki yolcuları izlemesini sağlayan bir ekran yerleştirdiklerini belirtti.

Ozi Teknoloji Kurucusu Oğuzhan Tekçe şu açıklamayı yaptı:

"Şoför, hem araç içi kameralar hem de sensör sistemimizden hangi koltukta çocuk olduğunu tespit edebiliyor. Tabii, çözümümüz veliler için de kolaylıklar barındırıyor. Veliler online olarak çocuğunu takip edebilecek. Servis nerede, eve yaklaştı mı, okula vardı mı bunları görebilecek. Bunun yanında veli, çocuğunun servisin hangi koltuğunda oturduğunu da görebilecek.

Diyelim ki şoför kontağı kapattı ve içeride uyuyan bir çocuk kaldı. Bu durumda uyarı sesi ve şoförün önündeki ekranda uyarı mesajı çıkıyor. 'Dikkat içeride yolcu var' şeklinde. Diyelim ki şoför bunu görmedi veya bir şekilde aracı kitleyip gitti; böyle bir durumda sistem hemen kornayı devreye alıyor. Korna çalıyor araç ve aynı anda veli, servis firması sahibi ve okul yönetimi SMS ile bilgilendiriliyor. Kimlere haber verileceğini sistemden önceden atayabiliyoruz."

"Servisiniz kapıya gelmiştir" uyarısı bile var!

Geliştirdikleri sistemin araç içi kameralar, konum takibi ve koltuk sensörlerinin üçünün birleşiminden oluştuğunu anlatan Ozi Teknoloji Kurucusu Oğuzhan Tekçe, "Araç içi kameralarımız var. Araçta hostes bulunması halinde hostese bir tablet veriyoruz.  Çocuğun inip inmediğini hem içeriden hem de dışarıdan takip edebiliyor. Aynı şekilde veliler de araç içinde neler olup bittiğini, istediği zaman görebiliyor. Servis eve yaklaşınca bunu veliler görebiliyor. Araç kapıya geldiği zaman da bir bilgilendirme sağlayabiliyoruz. Bu SMS de olabiliyor arama da... 'Servisiniz kapıya gelmiştir', 'çocuğunuzu taşıyan servis okula ulaşmıştır' şeklinde uyarılarla velileri düzenli olarak bilgilendiriyor sistemimiz." şeklinde konuştu.

"Montaj 4 saat sürüyor"

Sundukları çözümü kamera, sensör ve konum takibi olmak üzere uçtan uca "Akıllı Servis" dönüşümü olarak nitelendiren Ozi Teknoloji Kurucusu Oğuzhan Tekçe, fiyatlara ilişkin ise şu bilgileri paylaştı:

"Koltuk sensör sistemimiz 2 bin lira. Bunda şoförün önündeki bilgi ekranı ve sensörler var. Online yazılımları ücretsiz olarak sağlıyoruz. Araç içi kameralar da istenirse 2 bin lira gibi de onun ücreti var. Toplamda 4-5 bin lira gibi bir ücretle okul servislerini konumu takip edilebilir, koltukları sensörlü ve iç kameraları uzaktan izlenebilir hale getiriyoruz. Üstelik montajın tamamını 4 saatte tamamlayabiliyoruz. Bunun yanında ücret her yıl yenilenmiyor. Bir defa ödeniyor ve iki yıl garantili olarak kullanılıyor.

Satışlar ve ilgi genel anlamda iyi. Çünkü tek bir sistemle 3 ayrı çözüm için para ödemekten kurtarıyoruz servis şoförlerini. Üstelik ailelerin de içi rahat ediyor bu şekilde."  

Ozi Teknoloji Kurucusu Oğuzhan Tekçe, montajları, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark D-2 Blok'ta bulunan yerlerinde yaptıklarını da açıklamalarına ekledi.

Yorumlar (0)
açık