Kuzey Kore, ABD'ye resti çekti!

Kuzey Kore, ABD tarafının düşmanca tavrını değiştirmemesi durumunda müzakere masasına tekrar oturmayacağını duyurdu.

DÜNYA 06.10.2019, 18:03
Kuzey Kore, ABD'ye resti çekti!

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA'nın Dışişleri Bakanlığı açıklamasına dayandırdığı haberinde, ABD tarafının, düşmanca yaklaşımını değiştirecek tatmin edici bir adım atmaması halinde Kuzey Kore'nin "bu bıkkınlık veren müzakereleri" sürdürme niyeti olmadığı kaydedildi.

"Görüşmeleri iç politika malzemesi olarak kullanıyorlar"

Açıklamada, ABD tarafının eski tutumunu sürdürdüğü, yeni bir çözüm önerisi getirmediği ve iki ülke arasındaki görüşmeleri "iç politika malzemesi olarak kendi amaçları doğrultusunda suistimal ettiği" ifadeleri yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, iki ülke arasında İsveç'teki görüşmenin ardından dün yaptığı açıklamada, "Görüşmelerimiz sonunda ABD, İsveçli ev sahibimizin 2 hafta içinde yeniden Stockholm'de görüşme davetini kabul etti." demişti.

Kuzey Kore Başmüzakerecisi Kim Myong Gil ise müzakere sürecinin yeniden başlamasının, ABD'nin tutumuna bağlı olduğunu belirterek Washington'a yıl sonuna kadar süre vermişti.

İki lider daha önce iki kez görüşmüştü

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ilk defa 12 Haziran 2018'de Singapur'da tarihi zirvede buluşmuş, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda anlaşma sağlamışlardı.

İki lider, 26-27 Şubat 2019'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir kez daha bir raya gelmiş fakat zirve anlaşmasız sona ermişti.

Trump, Kim ile görüşmesiyle ilgili, "Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
15
açık