İsrail'de savaş karşıtı gösteri

İsrail’in abluka altında olan Gazze'ye dönük saldırıları sonlandırarak, derhal ateşkes ilan edilmesini isteyenler, Tel Aviv’de gösteri yaptı.

DÜNYA 04.11.2023, 23:39 topcu
İsrail'de savaş karşıtı gösteri

Tel Aviv’deki İsrail Savunma Bakanlığı yakınında bir araya gelen bir grup İsrailli, Gazze Şeridi'nde ateşkes ilan edilmesi yönünde çağrıda bulundu. 

Filistin ile İsrailli gruplar arasında tutsak takası da yapılmasını isteyen protestocular, İbranice ve İngilizce, "Bir an evvel ateşkes", "Hemen şimdi tutsak takası" ve "Savaşların kazananı olmaz" yazan pankartlar taşıdı.

Protestocular, Gazze Şeridi'nde ateşkes ilan edilmesi ve tutsak takası yapılması yönündeki taleplerini ifade eden sloganlar da attı.

Bazı İsrailliler ise ateşkes için eylem yapan gruba sert tepki gösterdi.

Protestocular ile onlara sert tepki gösterenler arasında tansiyon yükseldi. Kolluk kuvvetlerinin araya girmesiyle protestocular ile karşı eylemciler arasındaki gerilimin önüne geçildi. "Ne Filistinliler ne Yahudiler hiçbir yere gitmeyecek"

Bat Yam kentinde ikamet eden Ani Yaheli, eylemde basın mensuplarına, bir an evvel ateşkesin temin edilmesi, tutsakların geri getirilmesi ve 'bu faşist hükümeti (Binyamin Netanyahu hükümeti) devirmeleri gerektiğini' dile getirdi. 

Hükümetin 'insanlar halihazırda acı çekerken, kan dökülmesini, kargaşayı ve özellikle de Filistinlilerin sıkıntı yaşamasını istediğini' ifade eden Yaheli, hükümetin Batı Şeria'da yerleşimleri daha da genişlettiğini, işgal altında olan Batı Şeria'da zaten silahlı olan yerleşimcilere çok daha fazla silah verdiğini, yerleşimcilerin çok sayıda Filistinliyi topraklarından sürdüğünü' belirtti.

Yaheli, "Nehirden denize kadar yaşayan ne Filistinliler ne Yahudiler hiçbir yere gitmeyecek. Birlikte yaşamak, çalışmak yegane sürdürülebilir opsiyon. Bizler liderlere baskı yapmalıyız ve özellikle de İsrailliler. Çünkü artık sulh için biz bir muhatap değiliz." dedi. 

Gazze Şeridi'ndeki bombardımana dikkat çeken Yaheli, şöyle konuştu:

"Gazze Şeridi'ndeki savaş yalnızca intikam almak için yapılıyor. Bu, insanların 7 Ekim 2023'ten sonra kan dökme arzusuyla teşebbüs edilen bir savaş. 7 Ekim 2023 bir felaketti. İnsanlar hükümetince yalnız bırakıldı. Bu insanları koruması gerekenler, Batı Şeria'da yerleşimcileri korumakla meşgul durumdaydı. Ben bu savaşa kesinlikle karşıyım. Bu Filistin meselesiyle alakalı. Bu da siyasi bir problem. Siyasi bir problemi askeri yöntemle çözemezsiniz."

Yorumlar (0)