İdlib'in güneyinde kritik gelişme: Operasyon başlattılar!

Ilımlı askeri muhalifler, İdlib'in güneyinde ilerleyen Beşşar Esad rejimi güçlerine karşı operasyon başlattı. Muhalifler, Neyrab köyüne girdi. Köyde çatışmalar sürüyor.

DÜNYA 20.02.2020, 15:57 20.02.2020, 17:14
İdlib'in güneyinde kritik gelişme: Operasyon başlattılar!

Ilımlı askeri muhalifler, Beşşar Esed rejimi güçlerinin İdlib'in güneyinde ele geçirdiği yerleşimleri geri almak amacıyla operasyon başlattı. Muhalifler, Serakib ilçesinin kuzeybatısında bulunan Neyrab köyüne girdi.

Muhaliflerin Neyrab köyünde bulunan rejim hedeflerine yönelik topçu atışlarının ardından karadan ilerlemeye başladıkları bildirildi. Rejime ait bir tank ile bir zırhlı personel taşıyıcı imha edildi. Muhalifler, rejime ait bir tankı da ele geçirdi.

Neyrab köyünde ılımlı askeri muhalifler ile rejim güçleri arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Neyrab köyü, 3 Şubat günü Beşşar Esed rejimi güçlerinin eline geçmişti.

Soçi mutabakatı ve Astana anlaşmalarına uymadılar

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Rejim güçleri Serakib ilçesini ele geçirmişti 

Esed rejimi ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, İdlib'in güneyi ve güneydoğusunda karadan ilerlemeye devam ediyor.

Muhalif ve rejim karşıtı silahlı gruplar ile rejim güçleri arasında uzun süren şiddetli çatışmaların ardından, Rusya'nın hava desteğiyle Serakib ilçe merkezi, Esed güçlerince ele geçirilmişti.

Serakib'in önemi

İlçede yaşayan 170 bin civarında sivil, rejim ve destekçilerinin Kasım 2019'dan bu yana düzenlediği saldırılar neticesinde göç etti.

İdlib'in güneydoğusunda, il merkezine 16 kilometre mesafede yer alan ilçe, İdlib'e açılan kapı olarak biliniyor.

 Halep-İdlib-Hama-Humus-Şam üzerinden Ürdün’e kadar uzanan M5 karayolu ve Halep-İdlib-Lazkiye illerini bağlayan M4 karayolunun ilçeden geçmesiyle de stratejik önemini artırıyor.

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi konumunda bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu