"ABD tipi başkanlığı tartışalım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parlamenter sistemi desteklediklerini ancak başkanlık sistemini de tartışmaktan çekinmeyeceklerini ifade etti. Kılıçdaroğlu, en güzel başkanlık sisteminin ABD'de olduğunu vurguladı.

DÜNYA 12.07.2019, 09:36 12.07.2019, 09:40
"ABD tipi başkanlığı tartışalım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi'ye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, mevcut sisteme ilişkin şunları söyledi:

"Bizim istediğimiz demokrasi. Amerika'da başkanlık sistemi var değil mi? En güzel başkanlık sistemi Amerika'da. Oturalım konuşalım. Oradaki başkan büyükelçi bile tayin edemiyor. Onu da tartışalım. Devasa kurumlar var orada. O kurumların benzeri Türkiye'de de olmalı. Merkez Bankası'na müdahale etmeyecekseniz, Gelir İdaresi Başkanı'na 'Şu benim rakibim bunun hesaplarını denetleyin, vergi açısından öbür rakibi değil onu koruyun derseniz bu olmaz. "

"Dünyada hiç örneği olmayan ucube bir sistem geldi"

Parti olarak demokratik parlamenter sistemden yana olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu,  "Ama diyorlar ki bu sistemi tartışalım, elbette tartışılabilir. Biz tartışmadan çekinmeyiz. Artısına eksisine bakarız, otururuz konuşuruz. Bir rejim kolay oluşmaz. Amerika'nın kendi yapısı vardır. Bizde ise neredeyse Tazminat'tan bu yana süregelen bir sistemimiz var. Dolayısıyla bu sistemin aksaklıklarını düzeltmemiz gerekirken tersine dünyada hiç örneği olmayan ucube bir sistem geldi. Ve o sistem Türkiye'yi perişan etti." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu