Yerli solunum cihazının seri üretimi için tarih verildi!

Yerli solunum cihazı Sahra'nın seri üretimine Mayıs ayında başlanacak. 

BİLİM-TEKNOLOJİ 24.04.2020, 10:33
Yerli solunum cihazının seri üretimi için tarih verildi!

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürü Yasin Akdere, yerli solunum cihazı Sahra'nın seri üretimine Mayıs ayında başlanacağını bildirdi. 

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumuna (MKEK) bağlı MAKSAM Makina ve Maske Fabrikası'nda yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele konusundaki çalışmalar devam ediyor. 

Fabrikada, N95 maske, cerrahi maske, KBRN maskesi ve operasyonlarda kullanılan gaz maskelerinin üretimi, uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştiriliyor.

Öte yandan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede önem taşıyan ürünlerden bir tanesi olan mekanik solunum cihazı, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından tamamen yerli ve milli imkânlarla kısa bir zamanda üretildi. "Sahra" adı verilen cihazın, Mayıs ayı içerisinde seri üretimine geçileceği düşünülüyor.

"Üretim kapasitemiz yüzde 100 arttı"

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürü Yasin Akdere, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatı üzerine koruyucu sağlık malzemesi üretiminde 7 gün 24 saat hizmet sunduklarını belirterek, kendi ürettikleri tezgâhlar ile üretim kapasitelerinin yüzde 100 arttığına dikkat çekti. 

"Cerrahi maskeden haftada 6,5 milyon adet üretiyoruz"

Akdere, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından haftalık bez maske üretiminin 10 milyona çıktığını kaydederek, "MKEK olarak cerrahi maske diye bilinen bez maskeden, haftada 6,5 milyon adet üretiyoruz. Askeri dikimevlerimiz ile birlikte Milli Savunma Bakanlığımızın haftalık bez maske üretimi 10 milyon adete ulaştı. İhtiyaç halinde bu kapasiteyi daha da arttırabilecek imkâna sahibiz." diye konuştu. 

"377 bin 100 koruyucu eldiven üretiyoruz"

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele sürecinde maske üretiminin dışında koruyucu siperlik, dezenfektan ve tulum ürettiklerini belirten Akdere, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) olarak 33 bin 210 koruyucu gözlük, 334 bin 825 tulum, 41 bin 400 litre dezenfektan ve 377 bin 100 koruyucu eldiven ürettiklerini söyledi. 

"Solunum cihazında haftalık 500 adet üretebilecek altyapıyı sağladık"

Akdere, tamamen yerli ve milli imkânlar ile mekanik solunum cihazı ürettiklerini anımsatarak, "Sahra" adı verilen yerli mekanik solunum cihazının Mayıs ayı içerisinde seri üretimine geçilebileceğini aktardı. 

Mekanik solunum cihazının çalışmalarını önümüzdeki dönemde tamamlamak istediklerine dikkat çeken Akdere, "Başta kahraman Mehmetçiğimizin ihtiyaçları olmak üzere Sağlık Bakanlığı ile dost ve müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretime geçmeyi hedefliyoruz. Solunum cihazımızın seri üretimine gelecek ayın içinde geçmeyi planlıyoruz. Haftalık 500 adet üretebilecek altyapıyı sağladık." açıklamasını yaptı.

u eldiven ürettiklerini söyledi. 

Yorumlar (0)
10
açık