ABD'de 35 bin dolar, AB'de 25 bin dolar; Türkiye'de ücretsiz!

Türkiye'de Covid-19'la mücadelede yürütülen ve ücretsiz olarak yapılan plazma nakli çalışmaları vatandaşlara umut veriyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ 11.04.2020, 09:34 11.04.2020, 09:48
ABD'de 35 bin dolar, AB'de 25 bin dolar; Türkiye'de ücretsiz!

İlk kez İnönü Üniversitesi tarafından uygulanan "plazma nakli" yöntemiyle, koronavirüste gerileme tespit edildi. 

Çin de aynı yöntemi uyguluyor

Virüsü kısmen kontrol altına alınan Çin'in uyguladığı plazma yöntemi, Türkiye’de ilk kez İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde (TÖTM) denendi. Covid-19'a yakalanıp iyileşen 46 yaşındaki bir kişiden alınan plazma, yoğun bakımda tedavi gören 56 yaşındaki bir hastaya nakledildi. KOAH hastası da olan vatandaşın durumu dakika dakika gözlemlendi.

Enfeksiyonda gerileme görüldü

TÖTM Kemik İliği Nakli Direktörü Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, plazma naklinden 72 saat sonra elde ettikleri sonuç hakkında şunları söyledi: “Şu an klinik tabloda iyileşme gözlemliyoruz. Hastamızın kan testlerindeki enfeksiyonda gerileme görüldü. Akciğer havalanması gösteren PF oranında da düzelme var, yani akciğerin durumu da iyiye gidiyor” 

Çin'de 12.günde düzelme tespit edildi

Beş Çinli hastadan 4’ünün bu tedaviye olumlu yanıt verdiğini aktaran Erkurt, “Şu an bizim tablomuz Çin’le paralel gidiyor. Onların yaptığı çalışmalarda 72 saatte bu tip laboratuvar düzelmeleri gözlemlenmişti. Ancak yine de zamana ihtiyacımız var. İsteğimiz hastanın yaşamsal fonksiyonlarının da iyileşmesi. Hasta hala ventilatöre bağlı. Çin hastalarda 12’nci günde düzelme gözlemledi, biz de 12’nci günü bekliyoruz. Bu nedenle hastayı halen stabil olarak kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Hasta plazmadan sonra kötüye gitmiyor

Covid-19 hastasının plazma verildiği günden daha kötü olmadığını belirten Erkurt, “Hasta tamamen iyileşti diyemeyiz. Ancak umudumuz var. 10 gün bekleyelim, bu hastalar gerçekten çok zor süreçlerden geçiyor” diye anlattı. Plazma tedavisinin 56 yaşındaki bir hastaya uygulandığını anlatan Erkurt, “Hastamız KOAH rahatsızlığı bulunan bir kişi, bunlar dışında şeker tansiyon gibi herhangi bir rahatsızlığı yok. Donörümüz ise 46 yaşında bir erkek hasta. Kendisi koronavirüsü yenerek donör oldu. Hatta bir hafta sonra yeniden plazma verecek, diğer hastaların iyileşmesi için çok istekli” ifadelerini kullandı.

ABD 35 bin dolar, Avrupa 25 bin euro alıyor

Bilim insanlarının salgınla mücadele için canla başla çalıştığına dikkat çeken Erkurt, “Bunlar çok pahalı tedaviler ancak Türkiye’de bu tedavi yöntemi ücretsiz. ABD’de 35 bin dolar, Avrupa’da 25 bin avro gibi ücret alınarak uygulama yapılıyor. İnsanlar bunları bilmeli” dedi. Malatya Devlet Hastanesi’nde de bir hastaya plazma uyguladıklarını ifade eden Erkurt, Siirt’e de uygulama için plazma gönderdiklerini aktardı. Havaların ısınmasıyla virüsün azalacağını belirten Prof. Erkurt, izolasyonun sağlanması durumunda salgının 2 ay içinde bitebileceğini vurguladı.

Vatandaşların bağışçı olmaları lazım

Plazma tedavisinin bağışçıların desteğiyle devam edebileceğinin önemini vurgulayan Mehmet Ali Erkurt, “18-60 yaş arası Kovid-19’u atlamış, klinik iyileşmeden 14 gün sonra yapılan testi negatif çıkan kişiler, gönüllülük esasına göre donör olabilir. Plazma bağışçısı 2 haftada bir olmak üzere senede 24 kez plazma bağışlayabilir. Kan vermekten farksız olan plazma bağışının, bağışçılara da hiçbir zararı yok. Çin’den gelen verilere göre yoğun bakımdaki hastalarda etkili tedavi yöntemi olarak görülen plazma için vatandaşların bağışçı olması gerekiyor” diye anlattı. Prof. Erkurt, “Ben de bağışçıyım, uyumlu hasta çıkarsa kemik iliğimi de vereceğim” dedi.

Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu