Profesörden endişelendiren görüntüye ilişkin açıklama!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, İstanbul Boğazı'nın renginde son zamanlarda değişiklik yaşandığını kaydederek, "İstanbul Boğazı'nın rengi bugünlerde turkuazımsı bir hale dönmeye başladı. Bunun asıl nedeni ise 3 gündür poyrazın etkili olmasıdır." açıklamasında bulundu. 

YAŞAM 09.04.2020, 13:58 09.04.2020, 14:39

İstanbul Boğazı'nın renginde son günlerde görülen değişiklik endişe uyandırmıştı. 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros,  söz konusu duruma ilişkin açıklamada bulundu. 

Prof. Dr. Toros, "Bazı insanlar renk değişimini beğenirken bazılarında ise yaşanan durum endişeye sebep oluyor. Ama insanların bu renk değişiminden endişe etmesine gerek yok." dedi.

"Bunun asıl nedeni 3 gündür poyrazın etkili olması"

Rengin değişiminde birçok faktörün etkili olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Toros, şunları söyledi:

"Bu faktörlerden bir tanesi suyun içeriği ve su içindeki canlı veya cansız zerrecikler. Bir diğeri ise atmosferin durumu ve ışığın yansımasıdır. Dolayısıyla deniz yüzeyinin rengi gelen ışığın suda bulunan maddelerle etkileşimi sonucu oluşur. İstanbul Boğazı'nın rengi bugünlerde turkuazımsı bir hale dönmeye başladı. Bunun asıl nedeni ise 3 gündür poyrazın etkili olmasıdır. Poyraz, Karadeniz'den İstanbul Boğazı'na doğru kuvveti olarak esmektedir. Bu da Karadeniz'den İstanbul Boğazı'na 'plankton' denilen çok küçük canlıları taşıyor. Bu canlılarda su yüzeyinde çok fazla olunca mavi ışığı emdiği için ışık farklı renklere kayıyor. Bundan dolayı deniz suyu rengi farklı görünüyor."

Prof. Dr. Toros, bu durumun deniz yaşamına hasar vermediğini ve doğal bir süreç olduğunu da ekledi.
 

Yorumlar (0)
18
kapalı