Meteoroloji'den çok kuvvetli sağanak uyarısı

Meteoroloji kırmızı alarm vermişti. Türkiye yeni bir yağış sisteminin etkisi altına giriyor. Antalya ve çevreleri için çok kuvvetli sağanak yağış uyarısı yapıldı, sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olunması gerektiği vurgulandı. Yağışlar Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi ve iç kesimlerde etkili olacak.

YAŞAM 11.12.2019, 08:40 11.12.2019, 10:57

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son tahminlere göre Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve batısı ile Yozgat, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Düzce, Bolu ve Karabük çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar; Muğla, Isparta ve Burdur çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2),Muğla ve Aydın’ın kıyı kesimleri, Isparta’nın güneyi, Burdur’un doğusu ile Antalya çevrelerinde şiddetli (51-100 kg/m2), Antalya il merkezi ve batı kıyılarında aşırı (100 kg/m2 üzeri) olacak. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi yaşanacak.

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar genellikle doğu ve güneydoğu, Trakya'da doğu ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyıları ile Batı Akdeniz kıyılarında fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (60-90 km/sa) şeklinde esecek.

Kuvvetli yağış uyarısı yapıldı

Yağışlar; Muğla, Isparta ve Burdur çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Muğla ve Aydın’ın kıyı kesimleri, Isparta’nın güneyi, Burdur’un doğusu ile Antalya çevrelerinde şiddetli (51-100 kg/m2), Antalya Merkezi ve batı kıyılarında aşırı (101 kg/m2 üzeri) olacak. Bu nedenle sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar, kıyı kesimlerde hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.

Kuvvetli rüzgâr olacak

Rüzgar Güney Ege kıyıları ile Batı Akdeniz kıyılarında doğu ve güneydoğu yönlerden fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esecek. Kuvvetli rüzgâr nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.

Bazı illerde hava durumu

İSTANBUL °C, 14°C
Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu, sabah saatlerinde yer yer puslu ve sisli

ANKARA °C, 8°C
Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu, sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte puslu ve sisli

İZMİR °C, 16°C
Parçalı çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların şiddetli, il merkezi ile batı ilçelerinde aşırı olması bekleniyor.

ZONGULDAK °C, 14°C
Parçalı zamanla çok bulutlu

TRABZON °C, 15°C
Parçalı ve az bulutlu

ERZURUM °C, -1°C
Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte puslu ve sisli

DİYARBAKIR °C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu