İşyerinde cinsel taciz araştırması

Britanya hükümetine bağlı Eşitlikler Dairesi, özellikle "işyerlerinde cinsel taciz" konusunda bugüne kadarki en büyük araştırmalardan birini yürüteceğini açıkladı.

YAŞAM 17.01.2020, 16:41 17.01.2020, 17:09
İşyerinde cinsel taciz araştırması

Britanya'da "Hükümet Eşitlikler Dairesi" (GEO), çalışanların korunmasını güçlendirme adına cinsel taciz konusunda bugüne kadarki en büyük araştırmalardan birini yürüteceğini bildirdi.

Araştırmanın mağdurlara hükümet politikalarını etkileme ve bu politikaların doğru yerde devreye girmesini sağlama olanağı vereceği duyuruldu.

12 bin 200 kişiyle görüşeceklerini kaydeden GEO, cinsel taciz mağdurlarına başlarına gelenleri kendileriyle paylaşma çağrısında bulundu.

GEO'dan sorumlu yetkililerden biri olan "Kadın İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı" Victoria Atkins, mağdurları konuşmaya teşvik için kendisinin de geçmişte tacize uğradığını söyledi.

"Kökünü kazıyabiliriz"

Atkins, "Cinsel taciz yanlıştır ve mağdurlar hikayelerini paylaşabilmelidir. Bu araştırma, cinsel tacizden kimin etkilendiği ve nerede etkilendiğine dair daha net bir resim çizmemize yardımcı olacak. İş alemiyle birlikte çalışarak kökünü kazıyabiliriz" ifadelerini kullandı.

"Bu araştırmanın büyük faydası gizli olması"

Cinsel tacizi, "cinsel doğası olan bir davranış yöneltilen kişiye gözdağı vermek, onda rahatsızlık yaratmak ya da onu aşağılamak" şeklinde tanımlayan Atkins, "BBC'nin Kahvaltı programı"nda, "Ben de cinsel tacize uğradım. Ayrıntılara girmeyeceğim, çünkü bana böyle davranan erkeklerin pis davranışlarıyla tanımlanmak istemiyorum. Bu araştırmanın büyük faydası ise anonim olması, gizli olması. Bu sayede insanlar kendilerini güvende hissederek hikayelerini paylaşabilir ve verinin sadece hükümetin politikalarına yardımcı olmak için kullanılacağından emin olabilir." dedi.

Atkins, "Dün renkli bir etek giydim, herkes ne kadar şahane olduğunu söyledi, bunu cinsel taciz olarak almadım. Ama kamuoyu karşısına çıktığım bir faaliyetin ardından ayakkabımla ilgili bireysel bir e-posta aldım, ayakkabıma çok büyük ilgi gösteren tarzdaydı ve bu beni rahatsız etti. Bence bu konuda sağduyu galip gelecektir ve biz de farklı türde davranışlara insanların nasıl tepki verdiğini görmek için kanıt toplamak istiyoruz." diye konuştu.

Kadınların yüzde 40'ı, erkeklerin yüzde 18'i...

ComRes tarafından 2017'de yapılan bir araştırmaya göre; kadınların yüzde 40'ı, erkeklerin yüzde 18'i işyerinde cinsel davranışa maruz kalıyor.

Yorumlar (0)
26
açık