Haziranda yağış patlaması: Yüzde 43 arttı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, haziran ayının 19 günlük periyotunda, uzun yıllar ortalamalarına göre yağışlarda yüzde 43'lük artış var.

YAŞAM 19.06.2019, 14:35 Oğuzhan Sabuncu
Haziranda yağış patlaması: Yüzde 43 arttı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tespitlerine göre, haziran ayının ilk 19 günlük periyotunda uzun yıllar ortalamalarına göre yağışlarda yüzde 43'lük artış gerçekleşti.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgilere göre, son dönemde yoğun şekilde gerçekleşen yağışların analizi yapıldı.

Nisan ayında yağışlarda yüzde 18 artış olurken, mayıs ayında yüzde 28 azalma gözlendi. Haziran ayının ilk 19 günlük periyotunda ise 1981-2010 yılları arasını kapsayan dönemi normaline göre yağışlarda yüzde 43'lük artış yaşandı.

Haziran ayında, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri hariç, tüm bölgelerde yağış miktarlarında büyük artış yaşandı. Özellikle İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgeleri yüksek yağış alırken, Ege Bölgesi'nde normalin iki katından fazla yağış gerçekleşti.

En çok yağış alan ilçeler

Ülkede etkili olan kuvvetli yağışlara atmosferin üst seviyelerindeki soğuk hava ile yer seviyesindeki havanın ısınmasıyla oluşan kararsız atmosfer şartlarının yol açtığı açıklandı. Söz konusu durum haziran ayının ilk 19 günlük periyotunda özellikle Darıca, Didim, Diyadin, Simav, Karaisalı, Etimesgut, Sivrihisar ilçeleriyle Karaman ve Nevşehir'de günlük maksimum yağışlarda yeni ekstrem değerlere sebep oldu.

Uzun yıllar haziran ayı yağış normali metrekarede 51 kilogram olan Kocaeli-Darıca'da, 15 Haziran'da 75 dakikada metrekareye 106 kilogram yağış kaydedildi. Trabzon il merkezinde de 19 günde metrekarede 71 kilogram yağış düştü. Bu değerler, uzun yıllar normalinin iki katı, geçen yılın aynı dönemine göre 4 katı artışa tekabül ediyor.

Yağışlar artarak sürecek

Yurdun büyük bölümünde geçen 2 hafta boyunca yerel olarak kuvvetli ve yer yer şiddetli gök gürültülü sağanak yağışa sebep olan sistemin gelecek hafta sonuna kadar etkisini artırarak sürmesi bekleniyor.

Gelecek hafta boyunca Marmara'nın güneydoğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeyinde genellikle öğleden sonraları görülecek yağışların, özellikle İç Ege, İç Anadolu ile Akdeniz Bölgesi'nin iç kesimlerinde yer yer kuvvetli ve şiddetli olması ve hayatı olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Gök gürültülü sağanak yağışa neden olan sistemin bu hafta sonuna kadar etkisini sürdüreceği ve 23 Haziran Pazar gününden sonra yurdun iç ve batı bölgelerinde etkisini kaybedeceği düşünülüyor. Bununla birlikte yerel gök gürültülü sağanak yağışın da daha dar alanlarda sürmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
11°
açık