CHP'den 'askerlik kanunu' açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Askeralma Kanunu Teklifinde Genelkurmay Başkanlığının teklifi ve MGK'nin onayı şartlarının 45. maddeye eklenmesi halinde itiraz etmeyeceklerine dair açıklamada bulundu.

SİYASET 11.06.2019, 14:02 Banu Fırıncılar
CHP'den 'askerlik kanunu' açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Parlamentolararası Birlik Başkanı Gabriela Cuevas Barron ve beraberindeki heyetle görüşme yaptı.

Basına kapalı gerçekleşen toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Özkoç, Askeralma Kanunu Teklifi'ne ilişkin bir soru üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve askeri yetkililerle görüşerek çekincelerini ilettiklerini belirtti.

"En önemli maddelerden biri 45. madde"

Yeni düzenlemenin en önemli maddelerinden birinin 45. madde olduğunu vurgulayan Özkoç, "Bu madde 1970'li ve 1984 yıllarında olan bir madde ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geldikten sonra bu madde güvencesiz kalmıştır, altı boşaltılmıştır. Bu madde Cumhurbaşkanına, 20 yaşın üstündeki, istediği herhangi bir topluluğa askerlikten muaf tutma yetkisi veriyor. Eski düzenlemede Genelkurmay Başkanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı şartı vardı ancak yeni teklifte Genelkurmay Başkanlığının teklifi ortadan kaldırılıyor. Bakanlar Kurulu zaten olmadığından doğal olarak bu şartta da ortadan kalkmış oluyor." şeklinde konuştu.

"Madde değiştirilirse itirazımız olmayacak"

Bu maddeye şerh koyduklarını açıklayan Özkoç, "Eğer Genelkurmay Başkanlığının teklifi ve MGK'nin onayı şartları maddeye eklenirse Cumhurbaşkanına askerlikten muaf yetkisi verilebilir. Eğer düzenlemedeki maddeyi bu şekilde değiştirirse bizim bir itirazımız olmayacak." dedi.

Özkoç, bedelli askerlik konusunda rakamların telaffuz edilmesinin askerlik onuru açısından sıkıntılı bir durum olduğunu ifade ederek, yeni düzenleme ile bedelli askerliğin sistem içine yerleştirildiğini, bu konuda da çekincelerini ilettiklerini belirtti.

"Ordumuzun sayısının azaltılması sorun yaratabilir"

Engin Özkoç, erken terhise bağlı olarak ortaya çıkabilecek sorunlara da işaret ederek, şu şekilde konuştu:

"Şu anda 250 bin olması gereken kadro yüzde 70 civarında. Türk Silahlı Kuvvetleri halen tam kadro ile çalışamazken bu yasanın çıkması durumunda kadro yüzde 30'a inmiş olacak. Yani erken terhislerden sonra askerdeki yükümlülerin sayısı yüzde 30'a inecek. Ortadoğu gibi sıkıntılı bir coğrafyada, ABD ve Rusya ile silah konusunda sıkıntı yaşadığımız bu dönemde ordumuzun sayısının azaltılmasının ne tür sonuçlar doğurabileceğine ilişkin çekincelerimiz var. Bu çekincelerimizi söyledik."

Bedelli askerlik konusunda parası olanın askerliği yapmaması ve sadece belirli bir kesimin bundan yararlanmasının söz konusu olmayacağını belirten Özkoç, gelir durumuna göre bir kademelendirmenin yapılmasını önerdi.

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P