Okul duvarında 2 bin 300 yıllık yazıt!

Muğla'nın Datça ilçesindeki Kazım Yılmaz İlkokulu'nun bahçe duvarında 2 bin 300 yıllık yazıta rastlandı. Arkeolog Okan Özalp, "Üzerinde eski Yunan alfabesi ile yazılar var." dedi.

ÖZEL HABER 02.06.2019, 11:10 Hakan Öksüz
Okul duvarında 2 bin 300 yıllık yazıt!

İskele Mahallesi'nde 1995 yılında eğitim- öğretime açılan Kazım Yılmaz İlkokulu'nun bahçe duvarında 24 yıldır kimsenin farkına varmadığı tarihi yazıt, Datça Belediyesi tarafından Osman Çetiner Sokak'ta yapılan yol düzenleme çalışmaları esnasında belediyede görevli arkeolog ve restoratör Okan Özalp'in dikkati sayesinde bulundu.

Düzenleme esnasında yükselmesi planlanan yol zemininin okul duvarının bir kısmını kapatacak olması sebebiyle çalışmaları yerinde incelemeye giden Özalp, üzerinde eski Yunan alfabesi ile yazılı yazıtı fark edince Marmaris Müze Müdürlüğü yetkililerini bilgilendirdi. Müzeden gelen ekip de yazıtı inceleyip yerinden alınmasını kararlaştırdı.

Tarihi eser, tutanakla Marmaris Müze Müdürlüğü yetkililerine verildi.

HELENİSTİK DÖNEME AİT OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Arkeolog ve restoratör Okan Özalp, M.Ö. 3'üncü yüzyıldan kalma Helenistik Döneme ait olduğu düşünülen yazıtın, bir heykelin kaidesi olabileceğini belirtti.

"BİR KİŞİYİ ONURLANDIRMAK İÇİN YAZILMIŞ OLABİLİR"

Özalp, "Üzerinde eski Yunan alfabesi ile yazılar var. Ancak yazıtın bir parçası yok. Büyük ihtimalle yıllar önce kırılmış, diğer parçası olmadığı için yazılar tam okunamıyor. Ancak döneminde kente hizmeti geçtiği için heykeli dikilen bir kişiyi onurlandırmak için yazıldığını söylemek mümkün. Yazıt, heykelin kaidesinde teşekkür edilmek üzere konulmuş olabilir. Müze müdürlüğü yetkililerince yapılacak incelemenin ardından yazıtın kesin olarak hangi dönemde yapıldığı ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

Yorumlar (0)
-2°
parçalı az bulutlu