İsrail, Başakşehir Belediye Başkanı ve ailesini alıkoydu!

Başakşehir Belediye Başkanı Kartoğlu ve ailesi, İsrail'in Tel Aviv şehrindeki Ben Gurion Havalimanı'nda İsrailli yetkililer tarafından alıkonuldu.

GÜNDEM 01.02.2020, 16:41
İsrail, Başakşehir Belediye Başkanı ve ailesini alıkoydu!

İstanbul Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ve ailesi, birlikte çıktıkları Kudüs ziyaretlerinin ardından İstanbul'a dönüş yapmak için İsrail'in Tel Aviv şehrinde bulunan Ben Gurion Havalimanı'na gitti. Kartoğlu ve ailesi, bindikleri uçaktan İsrailli yetkililer tarafından indirildi.

Başakşehir Belediye Başkanı Kartoğlu, Ben Gurion Havalimanı'nda İsrailli yetkililerin kendilerini 5 saat alıkoyduğunu söyledi. Kartoğlu, "31 Ocak 2019 Cuma akşamı Kudüs'e gerçekleştirdiğimiz ziyaretimiz sonrası İstanbul'a dönmek üzere Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı'nda bulunduğum sırada İsrail yetkilileri tarafından uçaktan indirilerek eşim ve çocuklarımla birlikte alıkonulduk. Yaklaşık 5 saat süren alıkoyma işlemi sırasında yetkililer tarafından şahsıma herhangi bir açıklama yapılmamış, sorularımıza ise cevap verilmemiştir. Yetkililerin işlemleri bitirmesinin ardından nihayet gece 01.50 sularında İstanbul'a dönebildik" dedi.

Başkan Kartoğlu, yaşanan olay yüzünden çocuklarının yaşadığı endişeyi ise "Tamamen hukuksuz olduğuna inandığım bu keyfi alıkoyma işleminde beni en çok üzen ise çocuklarımın durumdan tedirgin olmasıydı. Çocuklarıma Kudüs bilinci kazandırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu ziyarette İsrail makamlarınca bana, aileme ve diğer vatandaşlarımıza uygulanan hukuk dışı yaklaşımı kınıyorum" ifadeleriyle dile getirdi.

Yorumlar (0)
15
açık