Trump 'özerk Filistin' istiyor!

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçisi Friedman, Trump yönetiminin Filistin devleti değil, Filistin özerk yönetimi fikrine destek verdiğini bildirdi.

DÜNYA 31.07.2019, 19:55
Trump 'özerk Filistin' istiyor!

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman, CNN televizyonuna verdiği röportajda, "Biz Filistin özerk ve sivil yönetimine inanıyoruz. Filistin'de özerkliğin İsrail'in güvenliğine dokunduğu noktaya kadar genişletilmesine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Yüzyılın Anlaşması'nın" ayrıntılarının bu yıl içinde açıklanabileceğini söyleyen Friedman, konunun tek devletli bir çözüme kayması konusunda ise "İsrail'de hiçbir yetkilinin tek devletli bir çözüm istediğini sanmıyorum. İsrail'de tek devletli bir çözüm için ciddi bir siyasi hareket olduğunu düşünmüyorum. Son iki yılda İsrail'in ya da bizim ortaya koyduğumuz hiçbir hareketin bizi bu noktaya götürdüğünü de sanmıyorum." değerlendirmesini yaptı.

Friedman, ABD'nin planının iki devletli çözüme dayanıp dayanmadığı konusunda ise, "Tek devletli bir çözüme doğru ilerlemeye çalıştığımızdan değil ama biz bu ifadeyi kullanmadık. Bizim sorunumuz öncesinde 'devlete' karar vermek. Çünkü "devlet" kelimesi çok fazla potansiyel sorunları bünyesinde barındırıyor. Filistin özerkliğinin tüm hak ve kısıtlamaları tam olarak belirlenene kadar bu kelimeyi kullanmanın bize zararı olacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

YÜZYILIN ANLAŞMASI PLANI NEDİR?

ABD Başkanı Trump'ın İsrail-Filistin meselesine "çözüm bulmak" amacıyla hazırladığı iddia edilen "Yüzyılın Anlaşması" planının ayrıntıları netleşmese de uluslararası basında bununla ilgili bazı bilgiler içeriyor.

Haberlere göre, anlaşma, Kudüs'ün tamamının İsrail'e bırakılması ve Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin büyük bölümünün varlığını sürdürmesi gibi Filistinlilerin aleyhine maddeler yer alıyor.

Planda İsrail'in topraklarından sürdüğü 6 milyona yakın Filistinli mültecinin dönüş hakkına ise değinilmediği belirtiliyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın "yüzyılın şamarı" olarak adlandırdığı planın, bazı ekonomik yardımların dışında Filistin halkının lehine hiçbir şey içermediği aktarılıyor.

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu