Hava saldırısı: 35 Rus asker öldürüldü!

Libya'da Halife Hafter'e bağlı 35 paralı askerin öldürüldüğü ileri sürüldü.

DÜNYA 09.10.2019, 07:11
Hava saldırısı: 35 Rus asker öldürüldü!

İddia Fransız Le Point dergisinden geldi. Dergi, Eylül ayında Libya'nın başkenti Trablus yakınlarındaki bir hava saldırısında 35 Rus paralı askerin öldüğünü bildirdi.

Trablus yakınlarında Eylül ayında düzenlenen bir hava saldırısında, ülkenin doğusundaki güçlerin lideri Halife Hafter'e destek veren Rus kökenli 35 paralı askerin öldüğü ileri sürüldü.

Geçtiğimiz ay bir hava saldırısında aralarında bir komutanın da bulunduğu 35 Rus paralı askerin öldüğünü duyuran Fransız Le Point Dergisi, ancak bu saldırıyı kimin gerçekleştirdiğine dair bir bilgi paylaşımında bulunmadı.

Fransız Le Point Dergisi, hava saldırısında öldüklerini duyurduğu paralı askerlerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın bir kişinin kurduğu Wagner Grubu'na bağlı olduklarını iddia etti.

UMH'ye (Ulusal Mutabakat Hükümeti) bağlı Burkan el-Gadab Operasyonu'nun 27 Eylül'de yaptığı açıklamada, Halife Hafter güçlerine bağlı 8 paralı askerin öldürüldüğü açıklamıştı.

Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) İçişleri Bakanı Fethi Başağa ise 24 Eylül'de açıklama yaparak, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Halife Hafter'e Rus şirketi ve Sudan'daki Cancavid milislerinden oluşan paralı askerlerle destek verdiğini bildirmişti.

başkent Trablus'u ele geçirmek için Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter, 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu