Güney Kore: Sonuçlar kontrolden çıkabilir!

Güney Kore'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirlerinin hafta sonundaki Paskalya Yortusu ve seçimler sebebiyle ihlal edilmesi tedirginlik yarattı.

DÜNYA 13.04.2020, 14:30
Güney Kore: Sonuçlar kontrolden çıkabilir!

Güney Kore'deki Yonhap ajansının haberine göre, Covid-19 vaka sayılarının düşüşe geçtiği Güney Kore'de halk, baharın tadını çıkararak, Paskalya Yortusu ve parlamento seçimleri nedeniyle kiliselere, oy verme merkezlerine ve sosyal alanlara koştu.

Kiliselerdeki yoğunluk, Paskalya Yortusu ayinleri nedeniyle yüzde 59,7'ye ulaşırken, parklar ve restoranların da oldukça kalabalık olduğu gözlemlendi.

Ulusal Seçim Komisyonu, hafta sonu düzenlenen ön seçimlerde yaklaşık 44 milyon seçmenden yüzde 26'sının oy kullandığını açıklarken, bunun 2017'deki seçimlerdeki katılım oranından yüzde 0,6 daha fazla olduğunu kaydetmişti.

Seul'deki kitapçıların da yoğunluktan nasibini aldığı ifade edilirken, insanların sosyal mesafe kuralına uymadığı ve maskelerini indirerek birbirleriyle konuştuğu aktarıldı.

Yayılma riski

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (KCDC) Genel Müdürü Jeong Eun-kyeong, halkı Covid-19 tedbirlerine riayet etmeyi sürdürmeye çağırdı.

Jeong, hafta sonundaki kalabalıklar nedeniyle virüsün yayılma hızının artabileceğinden endişe duyduklarını belirterek, "Vaka sayıları, yakın zamanda düştü ama sosyal mesafeye uyulmaması nedeniyle salgının yayılma riski var." ifadesini kullandı.

Jeong, enfekte olduktan sonra iyileşen ve taburcu edilen hastalardan Covid-19 testi yeniden pozitif çıkanların sayısının 116'ya çıktığını açıkladı.

Sağlık Bakan Yardımcısı Kim Ganglip, salgının sona ermediği uyarısını yaparak, "Eğer biz sosyal mesafe kuralına uymazsak, sonuçlar kontrolden çıkar." şeklinde konuştu.

Güney Kore'de Covid-19 enfekte vaka sayısı 10 bin 537 olarak açıklanırken, salgından dolayı 217 can kaybı yaşandı.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu