Beyaz Saray'da ikinci köstebek!

Donald Trump'ın, Ukrayna ile ilişkileriyle ilgili bilgi veren istihbarat görevlisi ikinci bir muhbirin daha olduğu belirlendi.

DÜNYA 06.10.2019, 18:29
Beyaz Saray'da ikinci köstebek!

ABD Başkanı Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, Demokrat rakibi Joe Biden'ı soruşturmasını istediğine dair bir şikayet mektubu yazan ve Trump'a karşı azil soruşturması açılmasına yol açan muhbirden sonra, ikinci bir muhbir olduğu ortaya çıktı.

Amerikan istihbarat görevlisi olduğu aktarılan ilk muhbiri temsil eden hukuk şirketi yetkilisi avukat Mark Zaid, yine istihbarat görevlisi ikinci bir muhbirin daha olduğunu kaydetti.

Zaid, bu muhbirin, Amerikan İstihbaratı Başmüfettişliği ile Trump'ın Ukrayna ilişkilerine dair konuştuğunu fakat henüz bir şikayet mektubu sunmadığını belirtti.

Trump'a yönelik neden azil soruşturması açıldı?

Trump ile Zelenskiy arasında temmuzda yapılan tartışmalı telefon görüşmesi, ABD Kongresindeki Demokratların Trump'a yönelik azil soruşturması açmasına sebep olmuştu.

Trump'ın, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde bu ülkeden, Joe Biden'ın oğlunu soruşturmalarını istediği iddia edilmişti. Trump ise Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu söylemişti.

Trump'ın Ukrayna liderine ancak Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediği öne sürülmüş, Demokratlar da bu iddia üzerine azil soruşturması başlatmıştı.

ABD Başkanı Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını belirtmişti.

Görüşmenin dökümünü açan Beyaz Saray, yardımlarla görüşme arasında ilişki bulunmadığını bildirmişti.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu