Amerikalı gençliğin sosyalizm eğilimi

Yapılan araştırmaya göre Y kuşağının yalnızca yüzde 57'si, ABD Bağımsızlık Bildirgesi'nin Komünist Manifesto'ya göre daha özgürlükçü ve eşitlikçi olduğunu düşünüyor.

DÜNYA 29.10.2019, 10:39
Amerikalı gençliğin sosyalizm eğilimi

ABD'de yapılan yeni bir araştırma, Y kuşağının yüzde 70'inin, ABD'de sosyalist bir başkan adayına oy verebileceğini ortaya koydu.

Komünizm Kurbanları Anıtı Vakfı tarafından yapılan ve 2 bin 400 Amerikalı katılımcısı bulunan "siyasi tercihler" anketinin sonuçları yayımlandı.

Amerika'da kapitalizm karşıtlığı

Yapılan anketin sonucunda, "Y Kuşağı" olarak tanımlanan 1980-2000 yılları arasında doğan katılımcıların yüzde 70'inin, "Z Kuşağı" olarak tanımlanan 2000 sonrası doğumluların ise yüzde 51'inin kapitalizm karşıtı görüşlere sahip olduğu ortaya kondu.

Diğer yandan, ABD'de gitgide yaygınlaşan kapitalizm karşıtı düşüncelerin geçen yıla kıyasla yüzde 8 arttığı vurgulanan ankette, "Y ve Z kuşağının" sosyalizm ve komünizmi önceki kuşaklar gibi tehdit olarak algılamadığı ve sosyalist bir başkan adayına oy verebileceği yönünde cevaplar verdiği öğrenildi.

1964 öncesi doğanlar sosyalizme sıcak bakmıyor

Ayrıca ankette, "X Kuşağı" olarak tanımlanan, 1965-1980 yılları arasında doğan vatandaşların yüzde 44'ünün sosyalist bir adaya oy verebileceği belirtilirken, 1964 öncesinde doğan katılımcıların yalnızca yüzde 7'sinin sosyalizm ve komünizm hakkında olumlu görüş bildirdiği ifade edildi.

Ankete göre yaşları 38'den büyük olan Amerikalıların yüzde 94'ünün ABD Bağımsızlık Bildirgesi'ni Komünist Manifesto'ya kıyasla daha özgürlükçü ve eşitlikçi buluyor. Y ve Z kuşağının ise yalnızca yüzde 57'sinin bu konuya katıldığına dikkat çekildi.

ABD'de 2020 yılında yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken Demokrat aday adayları Bernie Sanders ile Elizabeth Warren'ın sola meyilli yaklaşım ve söylemleri daha fazla dikkat çekiyor.

Yorumlar (0)
21
az bulutlu