Hasarın en net fotoğrafı: Koronavirüs

İngiltere’de yapılan yeni bir çalışmada yeni tip koronavirüsün (Kovid-19)’un bugüne kadar yayımlanan en yüksek çözünürlükle ve en detaylı görüntüleri açığa çıkarıldı. Diğer taraftan, Kovid-19’un insan bağırsağındaki çoğalımını gösteren fotoğraflar, virüsün sindirim sisteminde de çoğalabileceğini ilk kez gösterdi.

BİLİM-TEKNOLOJİ 05.05.2020, 00:16 Hanife
Hasarın en net fotoğrafı: Koronavirüs

İngiliz bilim insanları yeni tip koronavirüsün(Kovid-19) en detaylı görüntülerini paylaştı. Yayımlanan görsellerde virüsün bağırsaklarda kendini nasıl çoğalttığı ve verdiği hasar görülüyor.
 

En yüksek çözünürlüklü görüntüler

Dundee Üniversitesi Yaşam Bilimleri Okulu araştırmacıları dünya çapında 268 binden  fazla kişiyi öldüren yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kaydedilen en büyük ve en yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını paylaştı. Bilim insanları virüsü görüntülemek için Hollanda’daki Hubrecht Enstitüsü, Erasmus MC Üniversitesi Tıp Merkezi ve Maastricht Üniversitesi ile birlikte çalıştı.
 

30-50 gigabyte arasında

Ultra güçlü bir mikroskopla  görüntülenen insan bağırsağının bir doku modelinde Sars-CoV-2 (Yeni tip koronavirüs) parçacıklarının yayılımını görülüyor. Söz konusu fotoğrafların her birinin boyutunun 30 ile 50 gigabyte arasında olduğu belirtildi.
 
Bununla birlikte, Kantitatif Hücre Biyolojisi Profesörü Jason Swedlow liderliğindeki ekip, dünyanın en güçlü mikroskopları ve görüntüleme sistemleri kullanılarak kaydedilen çok büyük ve karmaşık görüntüler için bir yayın sistemi olan Görüntü Veri Kaynağı'nı (IDR) oluşturdu.
 

"Kovid-19 bağırsaklara yerleşerek çoğalabilir"

Öte yandan, bilim insanları Kovid-19’un bağırsak hücrelerine bulaşabileceğini ve orada çoğalabileceğini keşfetti.

İnsan bağırsağına ait hücre kültürü modellerini kullanan araştırmacılar,  virüsü test tüplerinde başarıyla büyüttüler ve bağırsak hücrelerinin virüse tepkisini izlediler.
 
 

Uzmanlar yapılan keşfin, Kovid-19 hastalarının yaklaşık üçte birinin neden diyare gibi gastrointestinal semptomlar yaşadığını açıkladığını ve virüsün dışkı örneklerinde de tespit edilebileceğini gösterdiğini söyledi.

Yorumlar (0)
16
açık