Diş çekimi sonu oldu: 5 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

4 gün önce genel anestezi altında diş çekimi ve kanal tedavisi yapılmasının ardından fenalaşan 5 yaşındaki Deniz Sönmez, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Kesin otopsi sonucunun beklendiği olayla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı.

YAŞAM 15.11.2023, 10:08 16.11.2023, 16:18 Şeyda Gül
Diş çekimi sonu oldu: 5 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Bursa’da Aydın ve Elena çiftinin 5 yaşındaki oğulları Deniz Sönmez’e 10 Kasım tarihinde özel poliklinikte genel anestezi işlemi altında diş çekimi ve dolgu işlemleri yapıldı. Uygulamanın ardından bekleme odasına alınan çocuğun bir süre sonra ateşi yükselerek çeşitli sağlık sorunları yaşamaya başladı. Poliklinikteki doktorların müdahale etmediği çocuk, daha sonra evine gönderildi. Durumunun daha da kötüleşmesinin ardından ailesi tarafından Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne götürülen 5 yaşındaki çocuk, hastanedeki tedavisinin ardından 4 gün sonra yaşamını yitirdi.

Sönmez'in cenazesi, Bursa Adli Tıp Kurumunda yapılan otopsinin ardından Keles ilçesine bağlı kırsal Denizler Mahallesi'ndeki mezarlığa defnedilirken konuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

1 dişi çekildi, 4 dişine dolgu yapıldı

Cenazenin ardından mezarlığa gelen gazetecilerin sorularını yanıtlayan baba Aydın Sönmez, oğlunun kanaması olduğu halde diş polikliniğinden ilaç yazılarak taburcu edildiğini ifade etti. Oğlu Deniz'in eve geldikten yaklaşık 20 dakika sonra fenalaştığını belirten Sönmez, 1 dişinin çekildiğini ve 4 dişinin dolgu yapıldığını söyledi. Çocuğun genel anestezi ile uyutulduğunun altını çizen baba, işlem bittikten sonra anestezi doktorunun çıkıp gittiğini ve çocuğun ayılmasını annesinin beklediğini vurguladı. Çocuğun kendine geldiğinde 'Ben ölüyorum, çok kötüyüm' dediğini ileten baba, ateşi olduğunu, titrediğini ve eşinin bağırarak doktora 'Hocam böyle bir şey var' diye seslendiğini söyledi. Ancak doktorların 'Her şey normal, sıkıntı yok bunda. Anesteziden dolayı böyle, geçecek' dediğini ileten sönmez, “Çocuk daha fazla titremeye başladı, ateşi daha da yükseldi. Eşim bir kez daha söylüyor ama doktor dışarıdan kalkıp, çocuğun yanına gelip, çocuğun kanaması da var ağzında, gelip şöyle gözüne baksa, ağzına baksa zaten ben eminim, diş doktoru olmasına rağmen onun eğitimini almıştır. Bir anormallik olduğunu hissedecek” ifadelerini kullandı.

Günlerce dualarla bekledik

Diş hekiminin oğlunun yanına bile gelmediğini belirten Sönmez, orada iş yeri kameraları da olduğunu ve gelmediğinin görebileceğini söyledi. Eşi eve gittikten 20 dakika sonra kendisinin de eve gittiğini anlatan Sönmez, çocuk yatakta inlediğini ve kliniği aradığını söyledi. Sönmez, “'Çocuk böyle oldu', 'İstiyorsanız doktora götürün' dediler. Hemen Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne götürdüm. Doktorlar ilk geldiği andan itibaren inanılmaz bir mücadele verdiler. 3-4 gün boyunca canıyla cebelleşti, biz dışarıda dualarla bekledik” dedi.

Kanındaki oksijen oranı yüzde 40'a düşmüş

Oğlunun kanındaki oksijen oranının yüzde 40'a düştüğünü ve bu nedenle hayatını kaybettiğini dile getiren baba Sönmez, “Niyetimiz kimsenin hakkına girmek, kimseyi suçlamak değil ama Allah her şeyi görüyor, bizim canımız yandı. Oynayarak bıraktım evladımı buraya ve ben bıraktım kendi ellerimle sonuç bu şu anda. Genel anestezi, diş çekimi, doktorun umursamazlığı. Çocuğun genetik bir hastalığı bile olsa, diyelim ki biz bilmiyoruz öyle bir şey var bir kere bak ya, bir kere bak çocuğun ağzından kan geliyor. Çocuk kusuyor, ateşi var, titriyor. Zaten adli tıp uzmanları gelip baktığında ilk başta, söylediler ondan kaynaklı bir sıkıntı olduğunu. Otopsi sonucunu bekleyeceğiz ama çok uzun bir süreç diyorlar. Tabii o insanlar bu zamana kadar başka çocuklara bu işlemleri yapmaya devam edecekler önce Rabbimin adaletine, sonra devletin adaletine inanıyorum. Bekleyeceğiz. Şikayetçi olduk” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)