Ekrem İmamoğlu yol haritasını açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu 23 Haziran seçimlerine ilişkin yol haritasını açıkladı.

Ekrem İmamoğlu yol haritasını açıkladı

31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı seçilen ve seçimlerin yenilenmesi kararıyla mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçimleri için yol haritasını açıkladı. İmamoğlu konuşmasında israf ekonomisinin boyutlarına dikkat çekerek “İstanbul'da gelir ve gideri sağlıklı yöneterek, yılda 5 milyar yeni kaynağın belediye bütçesine eklenebileceğini hesaplıyoruz" dedi.

İktidar partisinin 31 Mart’ta halkın verdiği mesajı almamakta ısrar ettiğini söyleyen İmamoğlu, "Öyle bir direnç ki, sanki geçici bir görevi, makamı değil de mallarını, mülklerini kaybetmişler gibi, seçim sonucunu kabul etmemek için üretilen bahanelerin, yalanların haddi hesabı yok. Yalnızca bir yerin geçersiz sayılması gibi bir gerekçenin saçmalığına açıklama bulmak için atmadıkları takla kalmadı. Son olarak şaka gibi bir gerekçe daha duydunuz. Bir önceki gerekçeyi açıklayayım. Soyadınıza göre oy vereceğiniz partileri buldu. Sonra tipe bakarak AK Partili olanları anladıklarını ve bu yüzden büyükşehir pusulasını vermediklerini söylediler.” dedi.

'MIZIKÇILIĞINDA BİR SINIRI VAR'

23 Haziran’da bayram yerine gider gibi sandıklara gideceklerini söyleyen İmamoğlu şunları söyledi:

“Toplumun bu yalanları takip ettiğinin farkındayım ama yapmayın. Mızıkçılığın da bir sınırı var. Normalde bunlara gülüp geçilir, ne yazık ki cevap veriyoruz. Çünkü seçimlere olan inanç asla yitirilmesin istiyoruz. Kimse demokrasiden, sandıktan umudunu kesmesin, başka yollara sapmasın istiyoruz. Sandık namusunu korumak için yine demokrasiden ve sandıktan başka çare olmadığını tüm Türkiye'ye göstereceğiz. Hep birlikte ispat edeceğiz. 23 Haziran'da bayram yerine gider gibi, neşe içerisinde hep birlikte sandıklara gideceğiz. İstanbul ve Türkiye'nin yeniden demokrasiyle buluşmasını sağlayacağız. O sandık bir adalet, haysiyet, vicdan sandığı olacak. O sandıktan hesap pusulası çıkacak.

​Benim hiçbir kuşkum yok. Göreceksiniz 23 Haziran'da her siyasi inanıştan, görüşten İstanbullular, bu şehrin geleceği için akıllarının ve kalplerinin gösterdiği yoldan gidecek. Mutlaka vicdanlarının hesabını dinleyecekler.

‘ANAMIZIN AK SÜTÜ GİBİ HELAL MAZBATAMIZI ALDILAR’

YSK kararıyla herkes şunu net olarak gördü, İstanbul'da israf düzeninden yararlananlar hak, hukuk, vicdan tanımıyor. Bu düzen sadece bir avuç insan için var, bu çok net. O küçük mutlu azınlığın çıkarına koskoca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni kullanıyorlar. Bu bozuk düzen, gün geliyor ananızın ak sütü gibi helal mazbatanızı elinizden alıyor.

‘HAYATA GEÇMEMİŞ PROJELERE MİLYONLARCA LİRA PARA HARCANMIŞ’

Yarattıkları bu ortamda "Her şey çok güzel olacak" diyenleri fişliyorlar. Benim kampanyama bağış yapan Tekirdağ'daki genç bir kızı, Göknur'u bile yaralamaya çalışıyorlar. Bu israf düzeninin faturasını her gün namusuyla çalışan, vergisini zamanında ödeyen 16 milyon İstanbullu ödüyor. Bunu hep birlikte hatırlayalım, hatırlatalım.

Bakın Sayıştay'ın raporuna göre 2014-2018 arasında borç 6 katına çıktı. Bütçe açığı beş yılda tam 20 kat arttı. 216 milyondan 4 milyara çıktı. Dahasını anlatalım, küçük ama büyük örnekler. Bunlar çok büyük örnekler ama niye küçük diyorum? O kadar çok var ki. Web sitesi için 80 milyon TL harcanmış. Ya tüm Türkiye'nin Web sitelerini bu paraya hallederiz. Yılmaz Ağabey şu an çok üzülmüştür herhalde, 'Vah, vah' demiştir. İBB'de tek bir müdürlük, hayata geçmemiş fikir projelerine 226 milyon TL para vermiş. Artık nasıl önemli projelerse, hayata da geçmemiş.

‘18 GÜNDE BİZİ KISKANDILAR’

18 günde bizi ne kadar kıskandıklarını biliyorsunuz arkadaşlar. 18 günde bile israf düzenine dur demeye çalıştık. Suyun yönünü aldık, vatandaşın yoluna çektik. Belediyenin kaynaklarını vatandaşlara akıtmaya başladık. Bu sayede İstanbul'da her aile yılda 540 TL tasarruf edecek. Sadece su indiriminden. Öğrencilerin aylık ulaşım ücretini 85 TL'den 40 TL'ye indirdik. Her iki çocuklu aileden 1080 TL tasarruf edilecek. Kıskanma ne olur, çalış senin de olur diye bir söz var ya. Ya bir de kopya çekiyorlar.

Rakibim dün akşam bir yerde konuşuyor. Otobüsçülere konuşuyor herhalde. Benim şubat ayında yaptığım konuşmanın birebir aynısı. Benim lisede bir arkadaşım vardı, sınavda benden kopya çekmişti. Öğretmen bana 10, ona 5 vermişti. Gitmişti sormuştu sonra, 'Hocam niye böyle verdiniz?' diye. Öğretmenimiz 'Kağıdın kötüydü' demişti. Arkadaşım da 'Hocam olur mu, Ekrem'in kağıdının aynısı.'...

'YILDA 5 MİLYAR TL KAYNAK BELEDİYE BÜTÇESİNE DÖNECEK’

Önceliğimiz kent yoksulluğuyla mücadele olacak. İstanbul'da gelir ve gideri sağlıklı yöneterek, yılda 5 milyar yeni kaynağın belediye bütçesine eklenebileceğini hesaplıyoruz. Açlık sınırında olan ailelere ekmeğini de vereceğiz, içme suyunu da vereceğiz. Bu yardımlar belediye bütçesinin yalnızca yüzde 1.9'unu kapsıyor. İsrafla mücadele çok önemli. Halkın İBB Meclisi toplantılarının canlı yayınlarına verdiği desteği görüyorum ve umutlanıyorum. İnsanlar böyle bir şeffaflık talep ediyor.

Hiçbir yönetici vatandaşa parmak sallayıp had bildiremez. Hiçbir iş adamına parmak sallayıp had bildiremez. Biz yöneticiler haddimizi bileceğiz. Sabah evden çıkarken bir aynaya bakacağız.

İnanarak, umudumuzu hiç yitirmeden, tüm enerjimizle çalışırsak, mücadele edersek, önümüze çıkarılan tüm engelleri aşabiliriz. Umut her şeyden önce daha iyi yarınlar için azmetmek ve çok çalışmaktır. Ben toplumun her kesimini kucaklıyorum… Bu şehirde yaşayan herkes eşit… Herkes kardeş… Herkes birinci sınıf vatandaş… Herkes vatansever… Göreceksiniz, bu sürecin sonunda birbirimizi daha çok sevecek, hep birlikte bu şehri hak ettiği yerlere taşıyacağız.

Bilirsiniz, yıldızlar en zifiri karanlıkta daha çok parlar. Ben İstanbul’un mahallelerinde dolaşırken, insanların gözlerinde karanlıkta parlayan milyonlarca yıldız görüyorum. Bu yüzden, bizim umudumuz hiç tükenmez. Göreceksiniz, ben İstanbul’da iktidar partisinin bugüne kadar yapamadıklarını yapacağım. Bu şehrin ailelerine, yerinde ve sürekli hizmet sunacağım. Onların umutlarını boşa çıkarmayacağım. Asla vazgeçmeyeceğim.

‘23 HAZİRAN’DA O EMANETİ GERİ ALMAYA GELİYORUZ’

Biliyorum ki en karanlık saatler, şafaktan hemen öncedir. İstanbul’un milyonlarca ailesi, bu şehri bana emanet etti. Emaneti haksızca elimizden aldılar. Ama şimdi buradan ilan ediyorum… Herkes duysun, herkes dinlesin... Biz 16 milyon İstanbullu, 23 Haziran’da o emaneti geri almaya geliyoruz. Sevgili yol arkadaşlarım, Sözlerime son verirken tüm inancımla bir kez daha söylemek istiyorum: Önümüzdeki dönemde hep birlikte... İstanbul ittifakı olarak... Yapılan büyük haksızlığı kabul etmeyenler olarak... Demokrasi ve hukuktan vazgeçmeyenler olarak… Yine başaracağız. Yine çok çalışacağız ve kazanacağız. 23 Haziran’da israf düzeni son bulacak. 23 Haziran'da, İstanbul'da hak yerini bulacak... Her şey çok güzel olacak. Her şey çok güzel olacak... Her şey çok güzel olacak."

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER