"10 bin lira maaş alan çaycılar var"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediyede yaşanan tartışmalara ilişkin, "İlkokul mezunları arasında 12 bin lira maaş alanlar var. 10 bin lira maaş alan çaycılar var." dedi.

SİYASET 08.10.2019, 11:40
"10 bin lira maaş alan çaycılar var"

AK Parti'li meclis üyelerinin belediyede yaşanan işten çıkarmalara ilişkin sorularını yanıtlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Gökçek döneminde 8 bin işçi işten atıldı, ağzınızı açtınız mı? İşten ayrılan sayısı 159 kişidir. İşten atsak 159 kişiyi mi atarız? Hiç kimsenin ekmeğiyle oynamıyoruz. Ekmekle oynayan şerefsizdir." ifadelerini kullandı.

Yavaş, belediyedeki maaş düzenlemesine ilişkin, "İlkokul mezunları arasında 12 bin lira maaş alanlar var. 10 bin lira maaş alan çaycılar var. Daha ağır işlerde çalışan insanlar, daha düşük maaş alıyor. Ben de fiyat düzenlemesi yaptım." diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi ekim ayı birinci oturumunda, "belediyedeki işinden çıkartılan işçiler" tartışması öne çıktı. AK Parti'li Fatih Ünal, Mansur Yavaş’a 31 Mart seçimlerinden önce söylediği "Ekmekle oynayan namussuzdur alçaktır. Evine ekmek götüren insanı niye işten çıkarayım." sözlerini hatırlatarak, "Seçimden önce verdiğiniz sözleri neden tutmuyorsunuz?" diye sordu.

Bunun üzerine Yavaş, "İşten ayrılan sayısı 159 kişidir. İşten atsak 159 kişiyi mi atarız? Verilen sözlere gelince, hani 30 bin kişiyi işten atıyorduk, PKK’lıları dolduruyorduk, ne oldu? Açsanıza ağzını şimdi. Yine söylenenlere göre DHKP-C’liler sayaç okuyacaktı, ne oldu? Ankara’ya böyle mi hizmet edeceğiz?" karşılığını verdi. 

"İşten atacak olsak sormadan atardık"

Melih Gökçek döneminde 8 bin işçinin işten çıkarıldığına dikkat çeken Yavaş, "8 bin tane Gökçek’in attığı işçilerin listesi var. Bunu size vereceğim. Bir sürü insan ekmeksiz kalırken ağzınızı açtınız mı geçen dönem? İnşallah onları da lanetlemişsinizdir." diye konuştu. 

Yavaş, sözlerine şöyle devam etti:

"İşten atacak olsak sormadan atardık. 1 Nisan’dan sonra işe alınanları da açık açık attık. Seçimden sonra 850 kişi işe alınmış. Bunların içerisinde siyasi alınanlara bakıyoruz. 850 kişiyi işten atmadık sonuçta. Böyle bir niyetimiz yok. İşini layıkıyla yapıyorsa aynen devam ediyor. Belediyede çalışamaya başladıktan sonra bize hakaret edenler oldu. Bize hakaret edenlerle de çalışmamızı beklemiyorsunuz herhalde. Hiç kimsenin ekmeğiyle oynamıyoruz. Ekmekle oynayan şerefsizdir."

"FETÖ uzmanı kartı var, işe gelmiyor"

İşten çıkarılanların "çıkarılma gerekçelerine" örnekler veren Yavaş, "İşten çıkarılanlardan biri kendisine FETÖ uzmanı diye kart çıkartmış, bu nedenle işe gelmiyor." ifadesini kullandı.

AK Parti’li Ünal’ın "işçilere mobbing yapıldığı" iddiasını da yanıtlayan Yavaş, "Kimse kimsenin sendikasına karışmayacak diye genelge çıkartan tek başkan benim, ne diyorsun sen?” dedi. 

"İlkokul mezunları arasında 12 bin lira maaş alanlar var"

Ünal’ın işçi ücretlerinde gerçekleştirilen düzenlemeye ilişkin sorusunu da yanıtlayan Ünal, "İlkokul mezunu, ağır vasıta şoförü 4 bin 800 liraya istihdam ediliyor. İlkokul mezunları arasında 12 bin lira maaş alanlar var. 10 bin lira maaş alan çaycılar var. Daha ağır işlerde çalışan insanlar, daha düşük maaş alıyor. Ben de fiyat düzenlemesi yaptım." diye konuştu.

Yorumlar (1)
Yusuf Köse 3 yıl önce
Gökçek zamanında atılan 8000 kişiye bir şey diyemeyenler 157 kişiyi atılmasına ağzını açıp da bir kelime söyleme hakları yoktur Melih Gökçek o insanlara O Kadınları çöpe gönderdi köpeğe anahtarlı yorum Başkan yürekten Tebrik ediyorum seni
15
az bulutlu