Bilim Kurulu üyesi isyan etti: Akıl alır gibi değil!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Prof. Dr. Ahmet Demircan, alışveriş merkezlerinin (AVM) önlerinde meydana gelen kuyruklara ilişkin, "AVM önündeki kuyruk akıl alır gibi değil. Varsa bir ihtiyacımız, illa oradaysa bunu planlayıp, nokta atışı olarak o mağazaya girip, alıp çıkmaktır bunun doğru olanı." dedi. 

SAĞLIK 14.05.2020, 12:00 14.05.2020, 12:03
Bilim Kurulu üyesi isyan etti: Akıl alır gibi değil!

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadelede başlatılan normalleşme süreci kapsamında alışveriş merkezleri (AVM) kademeli olarak açılmaya başladı. Fakat vatandaşların söz konusu alışveriş merkezlerinin (AVM) önlerinde uzun kuyruklar oluşturdukları, maske takmadıkları ve sosyal mesafe kuralına uymadıkları görüldü.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demircan, alışveriş merkezlerinin (AVM) önlerinde meydana gelen kuyruklara tepki gösterdi. 

Vatandaşların mağazaya girdikten sonra hemen ihtiyaçlarını alıp çıkmaları gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Demircan, "Bazı yerler açılmışken buna amaçsızca yüklenmenin, gidip oraları dolaşmanın anlamı yok. AVM önündeki kuyruk akıl alır gibi değil. Varsa bir ihtiyacımız, illa oradaysa bunu planlayıp, nokta atışı olarak o mağazaya girip, alıp çıkmaktır bunun doğru olanı. Maskeyi lütfen indirmeyin, maskesiz çıkmayın." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Demircan'ın açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

"En kısa sürede bu süreci atlatarak normal hayata dönmeyi diliyoruz"

"Yeni tespit edilen vaka sayımız azalmakta. Entübe dediğimiz hasta sayımız da git gide azalmakta. Ara ara artışlar olabilir mi diye endişemiz var. Uzun soluklu bir maraton olan bu virüsle mücadeleyi güzel yürütebilmek için bazı normalleşme adımları atarken de tedbiri elden bırakmamak, gevşememek ve önlemlere sıkı şekilde devam etmek gerekir. En kısa sürede bu süreci atlatarak normal hayata dönmeyi diliyoruz."

"AVM'lerde kurallara tam anlamıyla uyalım ki geri dönüş olmasın"

"Ne kadar az hareket olursa bu virüs enfekte edecek kişi bulamıyor. Evde kalırsak virüsün enfekte edeceği kişinin ne kadar az olduğunu sokağa çıkma yasağında da gördük. Bu tecrübeyle sabit oldu. Bazı yerler açılmışken buna amaçsızca yüklenmenin, gidip oraları dolaşmanın anlamı yok. AVM önündeki kuyruk akıl alır gibi değil. Varsa bir ihtiyacımız, illa oradaysa bunu planlayıp, nokta atışı olarak o mağazaya girip, alıp çıkmaktır bunun doğru olanı. Maskeyi lütfen indirmeyin, maskesiz çıkmayın. Açılan berberler olsun, AVM’ler olsun izin verilen yerlerde kurallara tam anlamıyla uyalım ki geri dönüş olmasın. Eğer vaka sayısında artış olursa belki tekrar kısıtlama gelme ihtimali de olabilir. Lütfen bu imkânları iyi kullanalım gereksizse evimizde oturalım. Hareketi mümkün oldukça azaltalım. Ne kadar hareket az ise virüsün yayılımı ve pozitif çıkan insan sayısı az olur."

"Bu bayramda biraz uzaktan bayramlaşalım"

"Çok daha sıkı gitseydik Ramazan Bayramı'nda kucaklaşabilir miydik? Ama bunu biraz daha ötelemekte fayda var. Kurban Bayramı’nda birlikte oturmak, birbirimizin elini öpebilmek için bu dönemleri sıkı tutmak lazım. Bu bayramda biraz uzaktan bayramlaşalım. Bu bayramda da ne kadar evde kalırsak inanın ki bayram sonrası çok daha rahat olacağız. Bu bayram önce kendimizin kısıtını koyalım" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu