Bakan Koca: Virüs her an bize de gelebilir!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin yaptığı açıklamada, "Bize de gelme durumu her an olabilir. Çünkü komşumuz İran'da ciddi salgının olduğunu biliyoruz. Irak'ta görüldü Suriye'de yarın görülebilir. Ülke risk altında." ifadelerini kullandı.

SAĞLIK 26.02.2020, 14:19 26.02.2020, 14:22
Bakan Koca: Virüs her an bize de gelebilir!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, katıldığı Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, "İran'dan dün Türkiye'ye getirilen Türk vatandaşları karantina altına alındı. Yolcuların sağlık kontrolleri ve karantina planlaması nasıl yapıldı? Bazı yolcularda öksürük ve çeşitli şikayetler görülmesi planınızı değiştirdi mi? Alınan ilk numunelerin ve risk analizlerinin sonuçları nedir?" sorusuna, "Bu süreci vatandaşlara her gün bilgi vererek şeffaf bir şekilde sürdürme gayreti içindeyiz." dedi.

Enfeksiyonun kaynağının Çin'de Vuhan kenti ve Hubey eyaleti, İran'da ise Kum ve Meşhed bölgesi olduğunu kaydeden Koca, "Türk vatandaşlarından Kum ve Meşhed geçmişi olanları, Vuhan'dan getirilenler gibi özel bir yaklaşımla getirmeyi benimsiyoruz. İranlı hiç kimseyi Türkiye'ye almıyoruz." dedi.

"Kum ve Meşhed'den gelenleri özel yöntemlerle karantinaya aldık"

Koca, Çin'den uçakla Vuhan dışından gelecek olanlara 14 gün gözlem uyguladıklarını belirterek, "Burada da benzer şekilde 14 günlük gözlem uyguluyoruz. Kum ve Meşhed dışından olanları evinde veya uygun ortamda gözlem altına alıyoruz. Fakat Kum ve Meşhed'den gelenleri daha özel yöntemlerle direkt karantinaya alma yaklaşımı içinde olduk." diye konuştu.

"28 İranlı sınırdan alınmadı"

Cuma gününden itibaren Kum ve Meşhed geçmişi olan 23 kişiye özel karantina uyguladıklarını aktararak, "Kum geçmişi olan ve hastalık belirtileri bulunan 28 İranlı sınırdan alınmadı." ifadesini kullandı.

"İran'dan gelenler için Zekai Tahir Burak Hastanesi'ni uygun gördük"

Koca, İran'dan Türk vatandaşlarını getiren uçakta Kum ve Meşhed geçmişi olanların bulunmaması gerektiğine dikkat çekerek, "Bunların varlığının bilinmesi ve 4 kişide soğuk algınlığı bulgularının olması üzerine riski azaltmak için karantina veya gözlem uygulaması yaptık. İran'dan gelen ve rotası İstanbul olan uçağı bu endişe nedeniyle Ankara'ya çevirdik. İstanbul'da da hazırlıklar var ancak uçakta 142 kişinin bulunması ve daha önceki deneyimlerden dolayı karantina için Zekai Tahir Burak Hastanesi'ni uygun gördük." açıklamasını yaptı.

"Dünyada 81 bin 7 enfekte vaka var"

Koronavirüsün dünyadaki seyrine ilişkin Koca, Vuhan ve Hubey merkezli salgının her geçen gün yayıldığını ve dün itibarıyla Çin dışında 33 ülkede görüldüğünü kaydetti.

Önceden hastalığın her gün 1200-1300 kişiye bulaştığını, bunun şimdi 400-500'lere düştüğünü bildiren Koca, şu ifadeleri kullandı:

"Ölüm şu dönemde 2765. Dünyada 81 bin 7 enfekte vaka var. Şu dönemde Çin dışındaki ülkelerde bir artış var. Dün itibarıyla Brezilya ve İsviçre de ilave oldu. Şu ana kadar Türkiye'de herhangi bir koronavirüs enfeksiyonuna, salgınına, vakasına rastlanmadı. Bu rastlanmayacağı anlamına gelmez. Sonuçta giderek dünyaya yayılan bir virüs var. Bu yayılmadan daha da önemlisi sınır komşumuz İran'da çok ciddi bir salgının başlamış olması. Dolayısıyla kontrollü olmak zorundayız. Enfeksiyonun kaynağı yurt dışından yani Çin. Şimdi yeni kaynaklar oluşuyor. Bu yeni kaynaklar İran ve benzeri ülkeler. Biz bu ülkelerden Türkiye'ye girişi önlemek üzere her türlü çabayı sarfediyoruz. Ne kadar ülkeye girişi geciktirilebilirse o kadar fayda sağlamış oluruz. Girme ihtimalinin olmadığını söylemeyeyiz. Bütün tedbirlerimiz bunu önlemeye yönelik ama 'bu asla olmayacak, olduğunda kıyamet kopacak' yok böyle bir durum. Bununla ilgili olduğunda da bütün hazırlıklarımız var. Yapılması gereken ne ise her noktada hazırız, biz ilk günden itibaren 81 ilimizde referans hastaneleri oluşturduk. Yani hastaları takip edebileceğimiz negatif basınç odalarının olduğu, sağlık personelimizin yetiştirildiği, eğitildiği merkezler oluşturduk. Bu anlamda hazırlıklıyız."

"Acil durumdan önce tedbirleri almaya başladık"

Koca, koronavirüs salgınına ilişkin, "Türkiye'ye girişi ne kadar geciktirebilirsek, bu süreçte ne kadar az etkilenebilir ülke olursak bizim için başarı olur." ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) acil durum ilan etmeden önce Türkiye'nin tedbirlerini almaya başladığını ve hızla Bilim Kurulu kurulduğunu anımsatan Koca, "Türkiye'nin yetkin akademisyenlerden oluşturdukları Bilim Kurulu, sağlık çalışanlarının gelen hastaya nasıl davranması gerektiği konusunda bir rehber yayımladı. Hangi hastanelerin referans hastane kabul edileceği, hangi hastaların şüpheli olacağı konusundaki çalışmalara acil durum ilanından 2 hafta önce başladık. 'Termal kamera sadece ateşini ölçer bununla mı takip ediyorsunuz?' deniyor. Haklı olabilirler ama şunu göz ardı etmeyelim, Dünya Sağlık Örgütü ve Bilim Kurulu'nun önerdikleri dışında biz farklı bir şey yapmadığımız gibi ötesini yapıyoruz." dedi.

"Çin'e uğrayan herkesi 14 gün gözetim altına alıyoruz"

Vuhan'dan uçuşların durdurulduğunu hatırlatan Koca, "Çin'e uğrayan herkesi 14 gün gözetim altına alıyoruz. Dün itibarıyla yine böyle olan 12 vakamız oldu. Bundan sonraki süreçte İran ile benzer durum yaşıyor olacağız. Dün yine benzer şekilde başka ülkeler üzerinden gelen, son 14 gün içinde İran'a uğramış olan kişiler oldu. Biz bunları özellikle Emniyet ile, İçişleri Bakanlığımızla yakın iş birliği içinde çalışarak tespit edip, sağlık birimimizce karantina odamızda sağlık taramaları yapılıyor, her halükarda 14 gün gözleme alıyoruz. Bu gözlemin illa hastane olması şart değil, ev ortamı, otel şartlarında olur, takip ediyoruz. Kimle takip ediyoruz? Sağlık personelimiz, hekimlerimiz, aile hekimleri ve il sağlık müdürlüğü üzerinden takip ediyoruz. Daha uçaktayken anons yapıyoruz, herkese broşür veriyoruz. Bu anlamda herhangi olabilecek en ufak bir klinik bulguda, şikayette kime nasıl müracaat edilmesi gerektiğini de öğretiyoruz." şeklinde konuştu.

"Sınırlarda sahra hastaneleri kuracağız"

Koca, İran konusunda alınan tedbirlere ilişkin, "4 sınır kapısında sahra hastaneleri oluşturacağız. Kum kenti veya İran'dan Türk vatandaşımızın gelme durumu söz konusu olursa Elazığ Van gibi hastanelerde karantina almayı. Kum ve Meşhed geçmişi olanları 14 gün sınır ve sınıra yakın bölgede tutmak, ülke içine almamak yeni yaklaşımımız. Türk vatandaşımızı sahipsiz bırakmak istemiyoruz. Türkiye'deki vatandaşımızı da korumak durumundayız. Uçak içinden Kum ve Meşhed teması olan yolcu olmamalı diyorsunuz. Kum ve Meşhed öyküsü ve teması olanları mutlaka karantinaya alıyoruz." açıklamasını yaptı.

"İran'dan tahliye edilenlerin sonuçları negatif"

İran'dan tahliye edilen kişilere ilişkin Koca, "Bugün itibariyle hiçbir yolcumuzun sonuçlarının pozitif olmadığını hepsinin negatif olduğunu corona virüsü hastası şu an itibariyle olmadığını çok rahat söylebiliriz. İlk test... Kuluçka döneminde negatif çıkabilir yaş durumu dahil olmak üzere her hasta için risk analizi yapılıyor olacak buna göre gerekirse 14 güne kadar gözlem altında bulundurma üzere yaklaşım sergilenecek." ifadelerini kullandı.

"Koronavirüs vakaları saklanıyor" iddialarına yanıt!

Koca, "Koronavirüs vakaları saklanıyor" iddialarına ilişkin, "Tedavi zincirini bırakıp, 'Sonucunuz negatif, gidebilirsiniz' mi denecek? Böyle bir şey olabilir mi? Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) bir şeyi gizleyebilir misiniz? Gizlediğinizde bir daha dünyada bir yeriniz olabilir mi?" dedi.

"Kişisel hijyen ve el yıkama çok önemli"

Koronavirüsün enfeksiyon grip gibi bulaştığına dikkat çeken Koca, "Özellikle şu dönemde kişisel hijyen ve el yıkama çok önemli. 2 hafta önce yüzde 17 geçen hafta yüzde 19'a yakın hasta sayısında azalma gördük. Herkesin maske kullanmasına gerek yok ama gribi olan, soğuk algınlığı belirti ve bulguları olanlar bulaştırmamak üzere maske kullanmalı." diye konuştu.

"Ülke risk altında"

Koca, verilen karantina hizmetine ilişkin, "Özellikle sağlık personelinin teması sebebiyle ciddi korumaya alınması gerekiyor, bütün tedbirlerle hizmeti sürdürüyoruz. Eninde sonunda bize de gelebilir demiyorum, bize de gelme durumu her an olabilir. Çünkü komşumuz İran'da ciddi salgının olduğunu biliyoruz. Irak'ta görüldü Suriye'de yarın görülebilir. Ülke risk altında. Yaptığımız ülkeye girişi önlemek. Olabilir. Olduğunda da tedavi ile ilgili tedbirlerimizi almış durumdayız." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
22
açık