Fadik Sevin Atasoy, ABD'de ayakta alkışlandı

Ünlü oyuncu Fadik Sevin Atasoy iki dilde yazıp oynadığı tek kişilik "The Muse-Bir Esin Perisi" isimli müzikal oyunu ile ABD'nin Kaliforniya eyaletinde büyük ilgi gördü.

KÜLTÜR-SANAT 15.12.2019, 14:29
Fadik Sevin Atasoy, ABD'de ayakta alkışlandı

Yazarlığını ve oyunculuğunu Fadik Sevin Atasoy’un, yönetmenliğini Erdal Beşikçioğlu’nun üstlendiği, dünyanın farklı ülkelerinde iki farklı dilde sahnelenen "The Muse-Bir Esin Perisi" isimli müzikal, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Edgemer Center for The Arts sahnesinde, merkezin Sanat Yönetmeni Michelle Danner’ın özel daveti ile sanat severlerle buluştu. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteklediği müzikali, Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu Can Oğuz, ATA-SC Başkanı Nilay Senel-Nylund, Yönetmen Nezih Ünen, Hollywood Yabancı Basın üyesi ve Golden Globe temsilcisi Barbaros Tapan, oyuncu Hakan Ilçin gibi önemli isimlerin yanı sıra pek çok Amerikalı ve Türk tiyatro sever büyük beğeni ile izledi. Fadik Sevin Atasoy, sahnede yıldızlaştığı müzikalin sonunda izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

"Sabaha kadar izlerdim"

Gösterinin sonunda konuşan Barbaros Tapan, “Oyun, sabaha kadar da olsa seyredebileceğim bir oyundu.” sözlerini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosu Can Oğuz ise oyunu çok beğendiğini dile getirerek, “Bize bir saatten biraz daha fazla bir zaman boyunca çok güzel, eğlenceli ve düşündüren anlar yaşattı. Ayrıca tabii son dönemde Los Angeles’ta sanatçılarımızın buradaki görünürlüğünün artması da bu vesileyle bizi ayrıca mutlu ediyor. Geçtiğimiz hafta Bedri Baykam buradaydı, ondan 1 ay önce Hollywood Türk Filmleri Festivali yapılmıştı. Bugün ise bu... Türkiye'nin sanat potansiyelinin burada yansıması, sanatçılarımızı daha fazla burada görmek bizi çok mutlu ediyor.” diye konuştu.

Gösteriyi izlemeye gelen oyuncu Hakan Ilçin ise “Los Angeles’ta Fadik’in oyununa hep beraber geldik. Pek çok Türk ailesi de burada. Oyun çok güzeldi. Ben daha önce internetten bazı bölümlerini izlemiştim ama canlı izlemek tabi ki çok daha güzel. Muhteşem bir performans, kendisi de yazmış. Müzikler, kostüm her şey çok güzeldi.” ifadelerini kullandı.

"Bizi yalnız bırakmadılar"

Atasoy, yazdığı ve oynadığı oyunun ilk defa 8 Mart’ta Dünya Prömiyerini gerçekleştirdiğini ifade ederek oyunun tekrar aynı sahnede sergilenmesinden dolayı mutluluk duyduğunu belirtti. Los Angeles’ta oyunun İngilizce dilde izleyici ile buluşacağını dile getiren Atasoy, “Bu süreçte yalnız olmamak bizi çok mutlu etti. Kültür ve Turizm Bakanımız sağ olsunlar geldiler, oyunu izlediler ve desteklerini esirgemediler.” şeklinde konuştu.

Atasoy, oyunun kültürler arası ortak bir yapım gibi olduğunun altını çizerek, “Oyunumuz dünyayı gezmeye devam edecek. Yine Avrupa gözüküyor takvimimizde ve Amerika'da da turne yapacağız.” dedi.

Meddah türünden yola çıktı

Ünlü sanatçı, oyunu klasik meddah anlayışı ile birkaç aksesuar ile farklı konuları ve hikâyeleri anlatan, tek oyuncunun olduğu türden yola çıkarak yazdığını da açıklamasına ekledi.
Tek kişilik "The Muse-Bir Esin Perisi" müzikalinin konusuna ilişkin de bilgi veren Atasoy, oyunun dünyaya, ustalara ilham vermesi için gönderilen esin perisinin, ustaların çizdiği Shakespeare’in Cleopatra’sı veya Da Vinci’nin Mona Lisa’sı gibi kadın karakterlerin anlatılış biçimini beğenmeyerek ustalara müdahalesi ve bunun üzerine gelen şikâyetler sonucu esin perisinin mahkeme karşısına çıkarılarak kendini savunması üzerine kurulduğunu ifade etti.

Oyunun müziklerini besteleyen müzisyen ve besteci Emir Işılay da gösteriyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bence çok keyifli bir şov ortaya çıktı. Bir süre önce burada aynı tiyatroda prömiyerini yaptık şovun, çok keyifli geçmişti. Şimdi tekrar bu akşama nasip oldu beraber çalmak.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
21
açık