Senarist Birol Güven’den kendine eleştiri: “Hiçbirini beğenmiyorum”

Uluslararası Turan Film Festivali kapsamında düzenlenen söyleşiye katılan Sinema Genel Müdürü Birol Güven, bugüne kadar 54 dizi ve 11 film yaptıklarını söyleyerek, “Hiçbirini seyredemiyorum, hiçbirini beğenmiyorum. Bugün yazsam, böyle yazmam” dedi.

KÜLTÜR-SANAT 06.05.2024, 18:56 Melina Ay
Senarist Birol Güven’den kendine eleştiri: “Hiçbirini beğenmiyorum”

Ege Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Sinema Genel Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Turan Film Festivali devam ediyor. Festival kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven, genç iletişimcilerle bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye; Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan ve birçok akademisyen ile öğrenci katıldı. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen etkinlikte, film yapımcısı, senaryo yazarı ve yönetmen Birol Güven, sinema ve dizi sektörüyle ilgili deneyimlerini paylaştı ve katılımcıların sorularını cevapladı.

Gündelik hayatı yazmayı ve izlemeyi çok sevdiğini dile getiren Sinema Genel Müdürü Güven, bu doğrultuda geçmişi anlatan ‘Seksenler’ dizisi ile bugünü anlatan ‘Çocuklar Duymasın’ dizisinin bu anlayışla ortaya çıktığını söyledi. Sinema Genel Müdürü Güven, televizyon kanallarının, gelecekte olacaklara yönelik senaryolar istemediğini ifade etti.

“Yapay zeka mesleğinizi belirleyecek”

İnternetle herkesin bilgiye eşit şekilde ulaşabildiğini söyleyen Güven, “Sizi yapay zeka tarafına çekmek istiyorum. O kadar büyük bir değişim içindeyiz; fakat bu değişimi yakalayabilen yok, bu çok güzel şey, tren kaçmadı; çünkü tren ortada yok. Yapay zeka işimizi elimizden alacak mı? Hayır almayacak; ama yapay zekayı çok iyi kullanan birisi işimizi elimizden alacak. İnsanlar ikiye ayrılacak; yapay zekayı kullananlar, kullanmayanlar. Yapay zeka bizim bundan sonraki bütün yaşamımızı, sizin de mesleğinizi belirleyecek” diye konuştu.

“O dönemin doğrusuydu, bugünün değil”

Bugüne kadar 54 dizi ve 11 film yaptıklarını aktaran Güven, “Hiçbirini seyredemiyorum, hiçbirini beğenmiyorum. Bugün yazsam, böyle yazmam. Biliyorsunuz İzmirli filozof Heraklitos diyor ki; 'aynı nehirde iki kere yıkanılmaz.' Bu değişimi anlatıyor arkadaşlar; diyor ki 'nehre bir daha girdiğinizde o nehir artık o nehir değildir', siz de o siz değilsinizdir. Ben bugünkü aklımla tekrar dünyaya gelmeyi çok isterdim ve bugünkü aklımla onların hiçbirini yapmazdım. Çok böyle gurur duymuyorum onlarla. O dönem yaptığım her şey o dönemin doğrusuydu ama bugünün doğrusu değil” açıklamalarına yer verdi.

Yorumlar (0)