Türkiye'den Finlandiya ve İsveç kararı

Ankara'nın isteği üzerine Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki 'Daimi Ortak Mekanizma'nın sıradaki toplantısı ileri bir tarihe ertelendi.

GÜNDEM 24.01.2023, 21:46 25.01.2023, 01:02 Koray
Türkiye'den Finlandiya ve İsveç kararı

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, İsveç, Finlandiya ve Türkiye tarafından İspanya'nın başkenti Madrid'deki NATO Liderler Zirvesi'nde 28 Haziran 2022'de imzalanan 'Üçlü Muhtıra' kapsamında oluşturulan 'Daimi Ortak Mekanizma'nın sıradaki toplantısı ileri bir tarihe ertelendi. 

Bahse konu toplantının önümüzdeki ay yapılması öngörülüyordu. Erdoğan: Türkiye'den destek görmeniz mümkün değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün (23 Ocak) gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunmuştu.

İsveç'te Kur'an-ı Kerim'i hedef alan provokasyon hakkında konuşan Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Hiç kimse, ne Müslümanların ne de diğer din ve inanç üyelerinin mukaddeslerini aşağılama hürriyetine sahip değildir. İsveç'te yapılan çirkin eylem ilk başta Müslümanlar olmak kaydıyla insanların temel hak ve hürriyetlerine saygı duyan herkese yönelik olarak yapılmış bir hakarettir. 'Haçlı Seferleri'nden bu yana Avrupa'da Türk ve İslam kavramının eş tutulduğunu çok iyi biliyor, bundan da millet olarak iftihar ediyoruz. Allah'ın koruması altında olan kutsal kitabımız, bir Haçlı artığının Kur'an-ı Kerim nüshasını yakmasıyla zarar görmez. Büyükelçiliğimizin önünde bu kepazeliğin yaşanmasına yol verenler, NATO'ya üyelik müracaatları hususunda bizden herhangi bir iyilik beklemesin. Terör örgütü üyelerini ve İslam düşmanlarını bu denli seviyorlarsa İsveç'in savunmasını da onlara havale etmeleri önerisinde bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin veya Müslümanların dini inancına saygı göstermiyorsanız, Türkiye'den de NATO hususunda herhangi bir destek görmeniz mümkün değil."

Yorumlar (0)