Trump'tan Erdoğan'a övgüler: O büyük bir lider

ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütü PKK/YPG'nin 120 saat içinde çıkması için Barış Pınarı Harekâtı'na ara verilmesine yönelik karar verilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a övgüler dizdi. Trump, "Dostum Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum. Aramızda bir sorun olmamasından memnunum, çünkü o büyük bir lider." dedi.

GÜNDEM 18.10.2019, 10:17 18.10.2019, 10:24

ABD Başkanı Donald Trump, Barış Pınarı Harekâtı'na ara verilmesine yönelik karar verilmesinin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'ye yönelikyaptırımlara gerek olmayacağını söyleyen Trump, "Çünkü Türkiye yapacağını yaptı. Kongre'nin yaptırımlarına da gerek duymadım çünkü gerekirse Kongre'den daha ağır yaptırımlar uygulama hakkım var. Buna hazırdım. Sadece dostum Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum. Aramızda bir sorun olmamasından memnunum, çünkü o büyük bir lider." ifadelerini kullandı.

"Türkiye bizim dostumuz"

Türkiye'nin doğru olanı yaptığını kaydeden Trump, "Türkiye'nin büyük bir askeri gücü var. Türkiye bizim dostumuz, komşumuz ve NATO üyesi." dedi.

Trump, Suriye'nin kuzeyine birçok grubun geldiğini belirterek, "Bu Türkiye'yi Kürtlerin karşısında durdurmayacaktı. Birçok grup oraya gelecekti ve biz muhtemelen dahil olmayacaktık. Ben hiçbir savaşa müdahil olmak istemiyorum." ifadelerini kullandı.

"Biz çok az can kaybı yaşadık"

Varılan anlaşma ile "milyonlarca" hayatı kurtardıklarını aktaran Trump, "Hatırlayın, Barack Obama kısa sürede yarım milyon insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Aynı bölgede biz çok az can kaybı yaşadık." diye konuştu. 

Trump, şu anda herkesin, 3 gün önce üzerinde anlaşma sağlayamayacağı bir noktada anlaşma sağladığını bildirerek, "Kürtler de Türkler de şu anda yapılması gereken şeyi yapmaya daha meyilli durumdalar. İkisi de 3 gün önce bunu yapmazlardı. Bu, herkesin mutlu olduğu bir sonuç. Ben de mutluyum çünkü Amerikan askerleri savaşmadan ülkelerine geri dönecekler." dedi. 

"Erdoğan kendi halkının güvenliğini istiyor"

Varılan anlaşmanın geleneksel yöntemlerle değil ancak sıra dışı yöntemlerle mümkün olabildiğini kaydeden Trump, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan çok zeki biri. Kendisi bu anlaşmanın uygulanmasını istiyor. Kendi halkının güvenliğini istiyor. Bu bölgeden (Suriye'nin kuzeyi) Türkiye'ye yönelik birçok kötü şey yapıldı, Türkiye'de birçok insan öldürüldü. Bu hiç adil değil, kimse bundan bahsetmiyor. O yüzden bu (anlaşma) Kürtler için de Türkiye için de herkes için de iyi bir şey."

"O çok zeki biri"

Trump, gelecek ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington'a geleceğini belirterek, "O bir lider, birçok kişi bu kararı veremezdi ama o bir lider ve bu kararı verdi. O çok zeki biri ve bu karar Türk halkı için iyi bir karar." ifadelerini kullandı.

"Türkler mutlu, Kürtler mutlu"

ABD Başkanı Trump, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"DEAŞ savaşçılarının çoğu bu savaş bölgesinin (güvenli bölge sınırlarının) dışında. Bunlar bizim de desteğimizle oradaki Kürtlerin (YPG/PKK) kontrolünde olmaya devam edecek. Şu anda Türkler mutlu, Kürtler mutlu, ABD mutlu ve biliyor musunuz uygarlık da mutlu." 

Yorumlar (0)
27
açık