Soylu'dan 'Arka Sokaklar' paylaşımı: Eyvallah Rıza Baba

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Arka Sokaklar'da yer alan bekçi sahnesini Twitter hesabından, 'Eyvallah Rıza Baba' diyerek paylaştı.

GÜNDEM 25.02.2020, 01:24 25.02.2020, 01:43 Burak!
Soylu'dan 'Arka Sokaklar' paylaşımı: Eyvallah Rıza Baba

Son günlerde görev tanımları tartışma konusu olan bekçilerle ilgili Arka Sokaklar dizisinde yayınlanan sahne, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun dikkatinden kaçmadı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Arka Sokaklar'da, usta oyuncu Zafer Ergin'in canlandırdığı Rıza Baba'nın bekçilerle ilgili olan sahnesini Twitter hesabından paylaştı.

Paylaşım kısa sürede binlerce beğeniye ulaştı

Rıza Baba karakterinin karşısındaki bekçiye yaklaşımı ve verdiği öğütleri paylaşan İçişleri Bakanı Soylu, yayınladığı videonun altına da 'Eyvallah Rıza Baba' notunu düştü. Soylu'nun paylaşımına kısa sürede binlerce beğeni geldi.

Bekçilerin görev tanımları neden tartışma konusu oldu?

Bekçi maaşlarını yüksek bulan sosyal medya kullanıcıları, bu konuda özellikle Twitter'da eleştirilerini dile getirmişti. Sosyal medyada "Bekçiler, öğretmenlerden fazla maaş alıyor" eleştirileri yapıldı, bunun üzerine Emniyet şu açıklamayı yayınladı:

"Genel kolluk teşkilatı içerisinde yer alan diğer personel ile kıyaslandığında en düşük maaş verilen meslek grubu çarşı ve mahalle bekçileridir. Üstlendikleri sorumluluk ve yaptıkları görev bakımından yıpratıcı, bir o kadar da onurlu bir mesleği icra etmektedirler."

Bekçilerin görev tanımıyla ilgili vatandaşlara kimlik kontrolü yapıp yapamayacakları da hayli tartışma konusu olmuştu. Emniyet bu konuyla ilgili, bekçilerin şüpheli gördükleri kişilere kimlik sorma yetkisine sahip olduğu açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
15
az bulutlu