İlber Ortaylı, Esed'in cahil vekilini topa tuttu!

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Suriye’nin Halep Milletvekili Fares Shehabi'nin "Erdoğan-Putin zirvesinde Türk heyetinin arkasında heykeli bulunan Çariçe 2’nci Katerina'nın Osmanlı'yı 11 defa yendiğini ve söz konusu heykelin Türkleri rencide etmek amacıyla özellikle seçildiğini" iddia etmesine ilişkin, "2’nci Katerina Osmanlı’yı 11 kere yenmedi. O vekil saçmalamasın. Biraz tarih öğrensin." açıklamasında bulundu. 

GÜNDEM 07.03.2020, 09:30
İlber Ortaylı, Esed'in cahil vekilini topa tuttu!

Rusya'nın başkenti Moskova'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında düzenlenen zirvenin ardından Suriye'nin Halep Milletvekili Fares Shehabi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türk heyetinin arkasında bulunan Çariçe 2'nci Katerina heykeline dikkat çekmişti. 

Suriye'nin Halep Milletvekili, Çariçe 2’nci Katerina'nın Osmanlı Devleti'ni 11 defa yendiğini ve söz konusu heykelin Türk heyetini rencide etmek amacıyla seçildiğini ileri sürmüştü. 

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan Suriye'nin Halep Milletvekili'ne sert tepki geldi. 

Prof. Dr. Ortaylı, "O vekil saçmalamasın. Bu düzeysiz bir milliyetçilik. Kremlin’in her odasında, salonunda tarihi bir figür bulunur." dedi.

"2’nci Katerina Osmanlı’yı 11 kere yenmedi"

Suriye'nin Halep Milletvekili Fares Shehabi'nin tarih bilgisinin zayıf olduğunun anlaşıldığını kaydeden Prof. Dr. Ortaylı, şu ifadeleri kullandı:

"2’nci Katerina Osmanlı’yı 11 kere yenmedi. O vekil saçmalamasın. Biraz tarih öğrensin. Osmanlı ile iki kere harp ettiler. Kırım için de savaştılar. Küçük Kaynarca’da Osmanlı’yı yenmişti. Kırım ilhak edildi onun zamanında. Suriye vekili her şeyi bıraktı da şimdi bundan mı medet umuyor? ‘Şimdi de Putin yenecek, biz de mutlu olacağız mı?' demek istiyor. Bizim de böyle söyleyecek çok şeyimiz var."

"Rusya’nın eyaleti mi olacaklar?"

Prof. Dr. Ortaylı, Orta Doğu'nun hiçbir ülkesinin böyle "Rusçuluk" yapmadığını vurgulayarak, "Bunların huyu böyledir. Rusya’nın eyaleti mi olacaklar? Rusya’nın tarihte hiç görmediği şekilde... Etrafıyla geçinemeyen bir yer her şeyden önce orası... Bıraksan hepsi birbirini boğazlayacaklar. Suriye’de yüzde 7 azınlık aldı yönetimi götürdü." dedi.

"Ne kadar düzeysiz bir milliyetçilik"

Kremlin'de her odada, her salonda tarihî bir şahsiyetin resmi ve heykelinin bulunduğunu aktaran Ortaylı, "Tarihi antikalar vardır. Kremlin’in töresi böyle. Kalkıp da adam 2’nci Katerina’yla övünecek. Herife bak. Ne kadar düzeysiz bir milliyetçilik." diye konuştu. 

"Önce oradaki insanların huzur ve refahını sağlasınlar"

Prof. Dr. Ortaylı, 2’nci Katerina'nın Avrupa kültürü almış bir Alman prensesi olduğuna dikkat çekerek, "Rusya’da ıslahatlar yaptı. Münevver insanlarla, edebiyatçılarla ahbaplık ediyor, mektuplaşıyor. Müzeler de kurdu. Ama ayaklanmalarda kendi milletini de ezdi. Bu vekilin attığı tweet, tekrar söylüyorum çok düzeysiz bir milliyetçilik. Önce oradaki insanların huzur ve refahını sağlasınlar..." açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
22
açık