İki helikopter tatbikat sırasında düştü: 7 kayıp

Japonya ordusuna ait 2 askeri helikopterin Pasifik Okyanusu’ndaki tatbikat sırasında düştü. Kazada bir kişi yaşamını yitirdi, 7 kişi ise kayıp.

DÜNYA 21.04.2024, 11:29 22.04.2024, 09:17 Buse Önder
İki helikopter tatbikat sırasında düştü: 7 kayıp

Japonya'da Öz Savunma Kuvvetleri'ne (SDF) ait iki askeri helikopterin Pasifik Okyanusu'nda düşmesiyle ilgili endişe verici bir gelişme yaşandı. Her biri 4 mürettebatlı olan bu helikopterler, dün gerçekleştirilen bir tatbikat sırasında düştü. SDF yetkilileri, olayın ardından yaptıkları açıklamada, SH-60K tipi helikopterlerin yerel saatle 22.38 ve 23.04'te temasın kesildiğini ve bölgede bir kişinin cansız bedenine ulaşıldığını belirtti.

Kayıp olan 7 kişiyi bulma çalışmaları sürerken, helikopterlerin katıldığı tüm eğitimlerin geçici olarak askıya alındığı bildirildi.

Çarpışma iddiası

Japonya Savunma Bakanı Minoru Kihara tarafından yapılan açıklamada kazanın Torishima adasının yaklaşık 270 kilometre doğusundaki sularda meydana geldiği belirtildi. Bakan, helikopterlerin birbiriyle çarpıştığının düşünüldüğünü ifade etti.

İki helikoptere ait uçuş kayıt cihazlarının ve parçalarının birbirine "son derece yakın noktalarda" bulunduğunu paylaşan Kihara, SDF'nin kayıp mürettebatı kurtarmak için tüm çabaları göstereceğini vurguladı.

10 kişi hayatını kaybetmişti

SDF’ye ait UH-60JA tipi bir askeri helikopter geçtiğimiz yıl Nisan ayında Japonya’nın Okinawa eyaletindeki Miyako adasının kuzeyinde radardan kaybolmuş, helikopterin denize düştüğü açıklanmıştı. Kazada 10 kişi hayatını kaybetmişti.

Yorumlar (0)